Erişilebilirlik

Almanya ve Fransa'da Ekonomik Büyüme Sağlandı


Avrupa’da ekonomik durgunluk hızını kaybederken Alman ve Fransız ekonomileri tekrar büyümeye başladı.

Ortak para birimi Avro kullanan 16 ülkede üretilen tüm mal ve hizmetlerin Nisan-Mayıs-Haziran aylarında sadece yüzde sıfır virgül 10 küçüldüğü açıklandı. Bu küçülme, bir önceki üç aylık döneme kıyasla önemli düzelme gösteriyor. Ekonomistler, daha büyük bir küçülme tahmin etmişti.

Almanya ve Fransa’da gayrisafi milli hasıla, ikinci çeyrekte, yılın ilk üç ayına göre önemli düzelme göstererek yüzde bire yakın büyüdü.

Bazı uzmanlara göre, son rakkamlar Avrupa’da ekonomik durgunluğun sona ermekte olduğunu gösteriyor.

İngiltere, Amerika, İspanya’da rakamlar baş aşağı giderken Ekonomideki son üç aylık rakamlar Avrupa’nın ekonomisi en büyük iki ülkesi Fransa ve Almanya’yı sevindirdi. Bir yıldır sürekli gerileme kaydeden Fransa ve Almanya ekonomisi ilk kez Nisan, Mayıs, Haziran aylarını kapsayan 2009 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 0.3 oranında, diğer bir deyişle binde 3 oranında büyüme kaydetti. Büyüme rakamı küçük olsa sa haber iki ülke ekonomisinde sevinç yarattı. Fransız Ekonomi Bakanı Christine Lagarde, büyüme beklemediklerini ancak sonucun kendilerini sevindirdiğini söyledi.

Lagarde, 4 çeyrek dönemdir ekonoinin küçüldüğünü, bu nedenle küçük de olsa gelen büyüme rakamını önemsediklerini dile getirdi. Bakan Lagarde, hükümetin ekonomiyi destekleyen politikalarının bu sonucu almakta etkisi olduğunu savundu.

Fransa krizden çıkabilmek için yeni otomobil fiyatlarına cazip indirimler getirdi, kriz nedeniyle fiyatlar aşağı çekildi, dış ticaret performansını artırdı. Uzmanların ve politikacıların hepsini şaşırtan büyüme rakamını Fransa 2010 yılının ilk aylarında bekliyordu. Geçtiğimiz yılı 1.1 küçülme ile kağatan ve bütçe açığı giderek büyüyen Fransa, kamu yatırımlarının güçlü olması, ihracat ve tüketim rakamlarının artış göstermesi sayesinde büyüme kaydetti.

Bakan Lagarde ekonominin kırmızı alarmdan çıktığını ancak bunun krizden çıkıldığı anlamına gelmemesi gerektiğini belirtiyor. Zira işsizlik rakamları ekonominin önündeki en büyük engel. Önümüzdeki üç aylık dönemde büyüme kaydedilmesine rağmen işsizlik rakamlarında yükselme bekleniyor. Ancak ekonomistler bu olumlu gelişmenin yatırımcıları ve şirketleri ümitlendireceği, piyasalara moral geleceği ve bunun endüstri üretiminine dolayısıyla işsizlik rakamlarına olumlu etki yapması umut ediliyor.

XS
SM
MD
LG