Erişilebilirlik

17 Eylül Amerikan Basınından Özetler


Washington Post Afganistan'daki Bargam üssünde bulunan tutuklulara bazı yasal haklar tanınmasını destekliyor. Ancak gazete, Obama yönetiminin hazırladığı yeni düzenlemeyi yetersiz buluyor:

"Yönetimin Bagram'daki tutuklulara tanımayı öngördüğü haklar, Cenevre Sözleşmesinin de ötesine geçiyor. Militanların üniforma giymediği ve genellikle sivil halkın arasına karıştığı bu alışılmamış savaşta, masum insanların zarar görmemesi açısından bu doğru bir adımdır. Ancak yeni tasarı, başka ülkelerde yakalanıp Bagram'a gönderilen tutuklular açısından yetersiz kalıyor. Federal bir mahkemenin Nisan ayında verdiği karara göre, bu kişilerin tutukluluklarına itiraz etme hakkı olması gerekiyor. Ancak Obama yönetimi de, tıpkı Bush dönemindeki gibi, böyle bir hakkın diğer tutuklulara da örnek oluşturacağı gerekçesiyle bu karara karşı çıkmayı sürdürüyor. İkna edicilikten uzak olan bu düşünce, federal mahkeme tarafından reddedilmelidir."

Boston Globe Birleşmiş Milletler'in Afganistan'daki seçim sonuçlarını kabul etmeye hazırlanmasını eleştiriyor ve seçime hile karıştırıldığını ileri sürüyor:

"Birleşmiş Milletler'in yetkili ismi Kai Eide, Afganistan'ın içişlerine müdahale suçlamasını geçersiz kılmak ve siyasi bir kargaşayı önlemek adına doğru bir iş yaptığını düşünüyor olabilir. Ancak hile karıştırılmış bir seçimin sonuçlarını kabul etmek, Karzai hükümetine verilen halk desteğinin azalmasına, etnik gerginliğin artmasına ve Afganistan'a yapılan uluslararası yardımın azalmasına neden olacaktır. Başkan Obama, Karzai'nin seçime hile karıştırmasını sert bir ifadeyle kınamalı ve hilesiz bir seçim çağrısında bulunmalıdır. İktidarını yolsuzluğa borçlu olan bir yönetim, Afganistan'a barış ve istikrar getiremez."

Los Angeles Times Obama yönetiminin terör zanlılarına uygulanan kötü muameleyi gösteren fotoğrafların yayınlanmasına karşı çıkmasını eleştiriyor. Gazete, konunun Anayasa Mahkemesi gündemine geldiğini hatırlatıyor:

"Fotoğrafların yayınlanması yönünde karar veren yargıçlar, olaya salt hukuki açıdan bakmakla ve bu kararın olası sonuçlarını göz ardı etmekle suçlanıyor. Eğer anayasa mahkemesi fotoğrafların yayınlanması kararını bozarsa bu kararın yankıları bu davayla sınırlı kalmayacaktır. Bundan sonra işbaşına gelecek yönetimler de, Amerikan karşıtlığını artıracağı veya bazı bireyleri hedef göstereceği gerekçesiyle özgürce bilgi edinmenin önüne engeller koyacaktır. Obama yönetimi, fotoğrafların yayınlanmasını önlemeye çalışarak bir hata yaptı. Anayasa Mahkemesi ve Kongre bu hatayı tekrarlamamalıdır."

USA Today sağlık reformu konusunda partiler arasında yaşanan anlaşmazlığın aşılması çağrısında bulunuyor. Gazete, mevcut sağlık sisteminin çok kötü olduğu görüşünde:

"Sağlık reformu hala son şeklini almış değil. Konu öncelikle Senato Mali Komitesinde görüşülecek. Dolayısıyla hala ortak bir çözüm bulunması için bir fırsat var. Eğer Cumhuriyetçiler biraz destek verirse, Kongredeki ve Beyaz Saray'daki Demokratların da kendi aralarında bir uzlaşmaya varması gerekecek. Demokratlar, Cumhuriyetçilere cazip gelecek düşünceleri reforma eklemeli, onlardan gelen makul önerileri kabul etmelidir. Amerikan sağlık sistemindeki hataların düzeltilmesine hemen başlanmalıdır."


XS
SM
MD
LG