Erişilebilirlik

Domuz Gribi İçin Aşı Sıkıntısı Kaygı Yaratıyor


Amerika Hastalıklarla Mücadele ve Kontrol Merkezi her isteyene yetecek kadar domuz gribi aşısı bulunmadığını açıkladı. Okullar ve klinikler aşı sıkıntısının etkilerini hissetmeye başladı.

Aşı olmak, bazı çocukları korkutuyor ancak anne-babalara göre aşılananlar şanslı.

Amerika’da ilkokul çağındaki çoçukların ailelerinin onayıyla aşılanması planlanıyordu. Ancak Virginia eyaletinin Alexandria ilçesi devlet okulları sağlık koordinatörü Robin Wallin, aşı sıkıntısı yüzünden sadece ana sınıfı ve birinci sınıf öğrencilerine aşı yapılacağını açıkladı.

Çocuklarını aşılatmak isteyen anne-babalar kliniklerin kapısını aşındırıyor. Aileler, istatistikler yüzünden kaygılı. Uzmanlar, şimdiye kadar domuz gribinden ölen çocuk sayısının, mevsimsel grip sezonunda ölen çocuk sayısından fazla olduğunu söylüyor. Bazı kentlerde kliniklerde saatlerce aşı bekleyenler, stoklar tükenince geri çevriliyor. Hamileler, sağlık çalışanları ve çocuklara öncelik tanınıyor. Birçok anne-baba, 8 yaşın üstündeki çocukların ne zaman aşılanabileceğini bilmek istiyor.

Uzmanlara göre domuz gribi aşısını üretmek zor. Bu nedenle üretim yavaş ve yetersiz. Hastalıkları Önleme Merkezi, şu anda 22 milyon doz aşı bulunduğunu, bu miktarın 225 milyona ulaşacağını söylüyor.

Doktor Thomas Frieden, Hastalıkları Önleme Merkezi Başkanı. Doktor, “Aşı miktarının kısıtlı olması herkesin aşıya ilgisini arttırdı. Ne zaman yetersiz sayıda aşı sorunuyla karşılaşsak talebin arttığını görüyoruz,” diyor.

Hastalıkları Önleme Merkezi, domuz gribi aşısının Aralık ayından itibaren yaygınlaşacağını tahmin ediyor.

XS
SM
MD
LG