Erişilebilirlik

Obama'nın İklim Zirvesine Katılma Kararı Memnuniyet Yarattı


Başkan Obama’nın Kopenhag zirvesine katılma kararı, çevreciler arasında büyük memnuniyet yarattı. Avrupa Birliği’nin dönem başkanlığını yürütmekte olan İsveç’le, toplantıya ev sahipliği yapacak olan Danimarka Amerika liderinin katılmasının, konferansın başarısı konusundaki umutları artırdığını söyledi.

Avrupa Birliği, sera etkisi yaratarak dünyanın ısınmasına yol açan emisyonları azaltma çabalarının ön saflarında yer alıyor. Avrupa Birliği 2020 yılına kadar emisyonları 1990’daki miktardan yüzde 20 oranında düşüreceğini açıkladı.

Topluluk 2020’de tüketilen enerjinin yüzde 20’sinin yenilenebilir kaynaklardan geleceğini de kaydediyor.

Obama yönetimi karbon emisyonlarını 2020 yılına kadar, 205’deki düzeyinden yüzde 17 oranında düşürmeyi taahhüt ediyor. Amerika 2020’den sonra kesintileri daha da artıracağını belirtiyor. Bu hedefler Amerikan Kongresi’nin iklim değişikliği tasarısını onaylamasıyla gerçekleşebilecek.

Fransa Çevre Bakanı Lean Louis Borloo Amerika’nın politikasının cesaret verici olduğunu belirtirken, Avrupalı politikacılar, Amerika’dan seragazı emisyonlarında daha büyük kesinti yapmasını istiyor.

Bazı çevreler Başkan Obama’nın, en çetin pazarlıkların yapılacağı konferansın sonuna kadar kalmamasını eleştiriyor. Başkan Kopenhag’a toplantı başladıktan iki gün sonra 9 Aralık’ta katılacak. Uluslar arası Greenpeace örgütünün Avrupa iklim politikası sorumlusu Joris den Blanken eleştirici bir tutum tanıdı

Den Blankan “Obama’nın geleceğini açıklamış olması çok olumlu, fakat kendisi yanlış günde geliyor. Kopenhag zirvesininen can alıcı günleri, 16-17 Aralık olacak. Başkan Obama Almanya Başbakanı Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ve İsveç Başbakanı Reinfeldt gibi Avrupalı liderlerle, ancak o günlerde pazarlık yapabilir. Pazarlıkların o günlerde olması lazım.”şeklinde konuştu

Çin, seragazı emisyonlarında yapmayı planladığı kesintilerle ilgili ayrıntılı planlarını, Perşembe günü açıkladı. Çin Devlet Konseyi 2020’ye kadar bu emisyonların 2005 yılındaki düzeyden yüzde 40-45 oranında düşürüleceğini belirtti. Konsey, tamamen gönüllü olarak yapılacak bu kesintilerin iklim değişikliğiyle mücadeleye çok büyük bir katkı olacağına da işaret etti.

XS
SM
MD
LG