Erişilebilirlik

Avrupa Birliği DTP'yi Eleştirdi


DTP’nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasına Avrupa Birliği’nden gelen tepkilerin tonu oldukça olumsuz. Kararın alındığı cuma gününden itibaren Avrupa Birliği’nin çeşitli kurumları ve isimleri tarafından yapılan açıklamalarda endişe ön plana çıkarken genelde tek açı kullanıldı. Bu açı da siyasi parti kapatmanın büyük itidalle yaklaşılması gereken olağanüstü bir önlem olduğuydu.

Açıklama yapmak için bir kaç gün beklemeyi tercih eden Avrupa Birliği Komisyonu ise konuya farklı bir açıdan yaklaşmayı tercih etti. Komisyon açıklamasının odağında PKK vardı. Avrupa Birliği Komisyonu sözcülerinden Amadeu Altafaj Tardio, “Komisyon, DTP’nin PKK’yla arasına açık şekilde mesafe koymayı ve terörü kınamayı sürekli şekilde reddetmesinden üzüntü duyuyor” ifadelerini kullandı.

Tardio, Türkiye’de sıkça dile getirilen ancak Avrupa Birliği belgelerine aynı sıklıkla girmeyen bu vurguyla da yetinmedi. Komisyon sözcüsü “PKK’nın son saldırısıyla başlayan ve demokratik açılımın altını kazan gelişmelerden ciddi endişe duyduğunu” belirtti. Tardio, Avrupa Birliği Komisyonu’nun terörü bir kez daha güçlü bir şekilde kınadığının da altını çizdi.

Avrupa Birliği Komisyonu, Anayasa Mahkemesi kararının demokratik açılım üzerinde bazı olumsuz etkileri olacağını düşündüğünün de sinyalini verdi. Demokratik açılımın yaşam ve demokrasi standartlarını yükseltmeyi amaçladığını söyleyen Tardio, Türkiye’nin güneydoğusunun ekonomik, sosyal ve kültürel ilerlemenin yanı sıra barış, demokrasi ve istikrara ihtiyaç duyduğunu kaydetti. “Onlarca yıl süren şiddetin ardından Kürt sorununun diyalogla çözülebileceği umudunu artıran demokrtatik açılımın başarıya ulaşabilmesi için tüm siyasi partilerin ve toplumun tüm kesimlerinin katılımının ve desteğinin gerekli olduğu” da Komisyon’un altını çizdiği unsurlar arasında yer aldı.

Diğer Avrupa Birliği kurumları gibi gelişmeleri çok yakından izleyeceğini duyuran Komisyon da Türkiye’den siyasi partiler yasasını Avrupa standartlarına uygun hale getirmesini talep etti.


XS
SM
MD
LG