Erişilebilirlik

Amerika-Çin Hattı Geriliyor


Çin Dışişleri Bakanı Yang Jiechi, Amerika’nın Tayvan’a silah satma planının Çin’in ulusal güvenliğine ve yeniden birleşme çabalarına zarar verdiğini söyledi.

Çinli Bakan, Kıbrıs’ta bugün yaptığı açıklamada Çin’in bu duruma kesinlikle karşı olduğunu belirtti. Bakan, Amerika’nın bu hamlesiyle ilişkilerin barışçıl ortamda geliştirilmesi yönündeki taahhüdüne uymadığını söyledi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden P.J. Crowley ise Amerika’nın Tayvan’a yönelik politikasının bölgedeki güvenlik ve istikrarı desteklediğini söyledi.

Amerika Savunma Bakanlığı Cuma günü 60 kadar Blackhawk helikopteri, Patriot füzeleri, radar sistemleri ve iletişim ekipmanının Tayvan’!a satılabileceği yolunda Kongre’ye bilgi vermişti.

Amerika’nın Pekin Büyükelçisi Cumartesi günü Çin Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak silah satışı konusunda nota verildi. Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı He Yafei, büyükelçiyle görüşmesi sırasında, ulusal güvenliklerini tehdit ettiği gerekçesiyle 6,4 milyar Dolar’lık silah satışının iptal edilmesini istediklerini söyledi.

XS
SM
MD
LG