Erişilebilirlik

Eski Dışişleri Bakanı Alexander Haig Öldü


Eski Dışişleri Bakanı Alexander Haig Öldü
<!-- IMAGE -->

Eski ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig hayatını kaybetti. Haig 85 yaşındaydı. Bu sabah erken saatlerde Maryland eyaletinin Baltimore kentinde hayatını kaybettiği açıklanan Haig'in bir enfeksiyon sonucu öldüğü bildirildi.

Başkan Ronald Reagan döneminde dışişleri bakanı olan Orgeneral Haig ayrıca NATO Kuvvetleri Komutanlığı yaptı.

Kore ve Vietnam savaşlarının ardından Haig, 1970 yılında Washington'a gelerek Richard Nixon döneminde Ulusal Güvenlik Konseyi'nde danışmanlık yaptı. Haig daha sonra Nixon'ın genel sekreteri oldu. Gerald Ford yönetiminde kısa süre görev aldıktan sonra NATO kuvvetleri komutanı oldu.

1981 yılında Washington'a dönen Haig bir yıl süreyle Ronald Reagan yönetiminde dışişleri bakanı oldu.

1988 yılında Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı olmak için önseçimlere katıldı, ancak başarılı olamadı.

Haig en çok 1981 yılında Başkan Ronald Reagan'a yapılan suikast girişiminin ardından yaptığı bir açıklamayla tepki toplamıştı. Haig, Reagan'ın hastaneye kaldırılmasının ardından televizyona çıkıp "kontrolde olduğunu" söylemişti. Haig'in bu açıklması anayasayı ihlal ettiği gerekçesiyle eleştirilmişti.

Amerikan Anayasası Başkan'ın görevden ayrılması durumunda yerine Başkan Yardımcısı'nın geçmesini öngörüyor. Başkan Yardımcısı'nın görevden ayrılması durumunda yerine Temsilciler Meclisi Başkanı'nın geçmesi, onun halefinin de iktidar partisinin en kıdemli Senatörü olması öngörülüyor. Anayasaya göre Dışişleri Bakanı iktidar partisinin en kıdemli Senatörü'nü izliyor.

Haig daha sonra yanlış bir ifade kullandığını yazmıştı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Haig'in devlete hizmetinden övgüyle sözedildi ve ailesine başsağlığı dilendi.


XS
SM
MD
LG