Erişilebilirlik

ABD'de Kredi Kartlı Yaşamda Yeni Dönem


ABD'de Kredi Kartlı Yaşamda Yeni Dönem
<!-- IMAGE -->

Beyaz Saray, 2008 yılında patlak veren mali krizden sonra finans sektörünü daha sıkı şekilde denetlemeye yönelik girişimlerine bir yenisini daha ekledi. Geçtiğimiz Mayıs ayında Başkan Obama tarafından imzalanan Kredi Kartları Sorumluluk ve Şeffalık Yasası Pazartesi günü yürürlüğe girdi. Yeni yasa, tüketicileri, kredi kartı veren finans kurumlarının kötü niyetli uygulamalarından korumayı amaçlıyor.

Obama yönetiminin yürürlüğe koyduğu yeni kredi kartı yasası temelde tüketiciyi haksız kazanç elde etmeye çalışan finans kurumlarına karşı korumayı amaçlıyor.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Başkan Obama, yürürlüğe giren yasanın Amerikan tüketicisi için bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Başkan, ’yıllarca kredi kartı şirketleri yanıltıcı ve haksız uygulamalarla tüketicilere yüksek bedeller ödettiler, ancak bugünden itibaren bu dengesizliği tüketici lehine değiştiriyoruz’ dedi.

Yeni yasayla birlikte finans kurumları kredi kartlarına uyguladıkları faiz oranlarını değiştirirken daha önceki dönemden kalma borçları bu yüksek faizden muaf tutacak.

Yine aynı şekilde yeni kredi kartlarına uygulanan faiz oranı bir yıl boyunca değiştirilemeyecek.

Yasa, geç ödeme ve limitin aşılması gibi durumlarda tüketicinin haksız şekilde cezalandırılmasını da önlemeyi amaçlıyor. Ancak bu madde tüketiciye limitini aşabileceği konusunda bankaya daha önceden bildirimde bulunmasını da zorunlu kılıyor.

Kredi kartı koşullarında herhangi bir değişiklik yapılmadan önce tüketicilerin ayrıntılı biçimde aydınlatılması da yeni yasanın getirdiği zorunluluklar arasında. Ayrıca bu tür değişikliklere ilişkin bildirimlerin en az 45 gün önceden yapılması öngörlüyor.

21 yaşından küçüklere kısıtlama

Maliye Bakanı Tim Geithner da yeni yasanın yürürlüğe girmesi nedeniyle yaptığı açıklamada, ‘Amerikan halkını haksız faiz uygulamalarından korumada önemli bir adım atmış olduk’ dedi.

Geithner, yeni yasa sayesinde tüketicilerin yeni kredi kartı aldıklarında nasıl bir mali sorumluluk altına girdiklerini artık çok açık ve kolay bir şekilde görebileceklerini söyledi.

Yeni yasa düzenli bir geliri bulunmayan 21 yaşından küçüklere kefilsiz kredi kartı verilmesini de yasaklıyor.

Amerika’da tüketicilerin her yıl yaklaşık 15 milyar Dolar gecikme cezası ödedikleri tahmin ediliyor.

Yeni uygulama kredi kartı faizleri yüzde 20’den 32’ye çıkartılan Mike ve Mindy Busch gibi birçok tüketiciyi rahatlatacak gibi görünüyor.

Mindy ‘Bize yüksek riskli tüketici muamelesi yapıp faizi yükselttiler, oysa daha bir kere bile ödemeyi geciktirmedik,’ diyor.

Amerika Bankacılar Birliği Başkan Yardımcısı Nessa Feddis de ‘Tüketiciler arasında büyük bir hayal kırıklığı vardı, Kongre ve yönetim de işte bu hayalkırıklığını gidermeye çalışıyor,’ diyor.

Tüketici haklarını savunan gruplar da yeni uygulamanın doğru yolda atılmış bir adım olduğunu söylüyor. Ancak finans kurumlarının yasadaki boşluklardan yararlanacaklarıni söyleyerek tüketicileri dikkatli olmaya çağırıyorlar.

Tüketicileri daha iyi koruma arayışı

Obama yönetimi finans kurumlarına disiplin getirme hedefi çerçevesinde tüketicileri mali ürünlere karşı tam olarak korumak için Kongre’yle ortak bir çalışma da yürütüyor. Bu çalışma da halen yedi ayrı federal dairenin görev kapsamında bulunan tüketici haklarının korunması faaliyetinin tek bir kurum altında toplanmasını öngörüyor.

Obama yönetiminin hedefi, bağımsız bir Tüketiciyi Mali Konularda Koruma Dairesi oluşturmak. Ancak Kongre bu konuda henüz tam bir ilerleme sağlamış değil.

XS
SM
MD
LG