Erişilebilirlik

1 Mart Amerikan Basınından Özetler


<!-- IMAGE -->

Los Angeles Times Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nin Ermeni soykırımı iddiasıyla ilgili tasarıyı bu hafta görüşeceğini hatırlatıyor. Haberde, tasarının Türkiye-Amerikan ilişkilerine zarar verebileceği ifade ediliyor.

"Benzer tasarılar 1975 ve 1984’te Temsilciler Meclisi tarafından onaylanmış ancak Senato tarafından onaylanmamıştı. 2000 yılında da aynı içerikte bir tasarı Temsilciler Meclisi gündemine gelmiş ancak başkan Clinton’ın uyarısı sonucunda oylanmamıştı. 2007’de Temsilciler Meclisi üyelerinin çoğunluğu tarafından imzalanan tasarının onaylanması bekleniyordu. Ancak, tasarının kabul edilmesi halinde İncirlik havva üssünün Amerika tarafından kullanılmasına sınırlama getirilebileceği uyarısının ardından oylama yine iptal edilmişti. Bu girişimin ardından, tasarıya destek veren Temsilciler Meclisi başkanı Nancy Pelosi’nin şimdi bu tasarıyı gündeme alma konusunda daha ihtiyatlı davranması bekleniyor."

<!-- IMAGE -->

Washington Post Avrupa Parlamentosu’nun muhalefeti nedeniyle teröristlerin finansmanını izleme programının tehlikeye girdiğini belirtiyor. Gazete, birçok teröristin bu program sayesinde yakalandığını hatırlatıyor.

"Avrupa Komisyonu, programın sürdürülmesi için Amerika’yla geçici bir anlaşma imzaladı. Ancak Avrupa Parlamentosu, özel hayatın gizliliği gibi gerçeklikle ilgisi olmayan bir gerekçeyle programa karşı çıkıyor. Böylesine önemli bir programın durdurulması büyük bir talihsizlik olsa da, bunun böyle gitmesi gerekmiyor. Obama yönetimi, kararın gözden geçirilmesi için Avrupalı liderlerle birlikte çalışmalıdır. Gerekirse, özel hayatın gizliliğini güvenceye alacak ek önlemler de uygulanabilir. Ancak yönetim çok dikkatli hareket etmelidir. Özel hayatın gizliliğini sağlamak gibi bir gerekçeyle bu programın içini boşaltmak, programın tamamen kaldırılması kadar anlamsız ve tehlikeli olabilir."

New York Times
Obama’nın nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya vaadiyle işbaşına geldiğini belirtiyor. Gazete, yönetim içindeki bazı unsurların hala nükleer silahları savunmasını eleştiriyor.

"Nisan ayında Obama, nükleer malzemenin teröristlerden daha iyi korunması konulu bir zirvenin ev sahipliğini yapacak. Washington Mayıs ayında Birleşmiş Milletler öncülüğünde, artık güncelliğini kaybetmiş olan Nükleer Silahsızlanma Anlaşmasının yenilenmesi için mücadele verecek. Obama’nın ayrıca START anlaşmasının yeni halini onaylaması için Senato’yu da ikna etmesi gerekiyor. Obama, bir yandan da Kuzey Kore ile nükleer görüşmelerin yeniden başlaması ve İran’a daha sert yaptırımlar uygulanması için müttefiklerle birlikte çalışmalar yürütüyor. Böyle bir ortamda, Amerika’nın nükleer silahlara bakışını bir an önce netleştirmek büyük önem taşıyor."

USA Today
finans sektörünün yeniden çökme tehlikesi yaşamaması için kapsamlı bir reformun gerekliliğini savunuyor. Gazete, finans kuruluşlarının müşterilerin parasıyla kumar oynamasının engellenmesini istiyor.

"Wall Street eskiden kurumsal müşterilere hizmet verirdi. Verdiği kredilerle, hisse senedi ve tahvil satışlarıyla bu kuruluşlara sermaye sağlardı. Ancak bugünlerde Wall Street, hızla kar etmeyi ve yöneticilerin kabarık ikramiyelerini ödemeyi amaçlayan büyük ve karmaşık bir kumar sistemine benzemeye başladı. Sektörün yeniden çökme noktasına gelmesini önlemek için Wall Street’in en azından kısmen eski işlevine dönmesini sağlamak büyük önem taşıyor. Ancak bugünkü talana dayalı finans kültüründe, vergi mükelleflerinin riskli bankacılık faaliyetleri nedeniyle tehlikeye girmesini önlemeyi amaçlayan her çaba, şirketlerin karları ve yöneticilerin ikramiyeleri açısından bir tehdit olarak algılanıyor. Nihai amaç, yeni bir bankacılık krizini önlemek olmalıdır. Bu yüzden, batmasına izin verilemeyecek kadar büyük kuruluşların, kumar oynamalarına da izin verilmemelidir."

XS
SM
MD
LG