Erişilebilirlik

Petraeus: 'İran'ın Nükleer Programı Tehdit Oluşturuyor'


Petraeus: 'İran'ın Nükleer Programı Tehdit Oluşturuyor'
<!-- IMAGE -->

Amerika Merkez Kuvvetleri Komutanı Orgeneral David Petraeus, BM Güvenlik Konseyi kararlarına uymayarak nükleer programına sürdüren İran’ın bölge istikrarı için büyük bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

Bir senato oturumunda konuşan Petraeus İran’ın nükleer silah edinmesinin bölgede istikrarsızlığa neden olacağını ve silahlanma yarışı başlatabileceğini vurguladı.

Amerikalı General İran’ın Irak, Lübnan ve Gazze ve bir ölçüde Afganistan’da aşırı unsurlara silah, destek ve yön vermeye devam ettiğini, ayrıca bu ülkelerin içişlerine karıştığını da belirtti.

Orgeneral Petraeus Afganistan’da durumun kolaylaşmadan önce zorlaşacağını söyledi. Bu yılın güç geçeceğini belirten Petraeus, Taleban’a karşı ilerleme beklediğini ancak zor bir mücadele olacağı ve zaman zaman gerilemeler yaşanacağı uyarısında bulundu.

Orgeneral David Petraeus, Afganistan’da ilerleme kaydedilmesinde Afgan ulusal güvenlik güçlerinin geliştirilmesinin hayati önem taşıdığını vurguladı.

Amerika Merkez Kuvvetleri Komutanı Yemen’deki aşırı unsurlar konusunda da kaygılı olduğunu söyledi. El Kaide, Arap yarımadasında örgütlenirken Yemen’in güvenlik, ekonomik ve sosyal alanlarındaki sorunlarından yararlanmaya çalıştığını belirtti.

Amerika Merkez Kuvvetleri Komutanı Orgeneral David Petraeus, Afganistan ve Irak’ta Amerika’yı belirsiz bir yıl beklediğini söyledi. Orgeneral Petraeus, iki ülkede de sağlanan ilerlemeye rağmen, düzelmenin istenen düzeyden çok uzak olduğunu bildirdi. Petraeus, İran’ın da bölge istikrarı için tehdit oluşturduğu uyarısında bulundu.

Amerika Merkez Kuvvetleri Komutanı Orgeneral David Petraeus, Senato Silahlı Hizmetler Komisyonu’nda Irak ve Afganistan’daki durum hakkında bilgi verdi. Helmand ilindeki Mercah kentinde yapılan son operasyonun Taleban’ın nüfuzunu yaymasını önleme ve Afganistan’da güvenlik ve istikrarı sağlama yolundaki çabaların başlangıcı olduğunu belirten Orgeneral Peetraeus, Orgeneral Petraeus Afganistan’da durumun kolaylaşmadan önce zorlaşacağını söyledi.

Afganistan’da başlatılan sivil ve askeri operasyonların önümüzdeki 18 ay içinde devam edeceğini belirten Orgeneral Petraeus, Taleban’ın ciddi bir direniş göstereceğini ve kilit bölgeleri ele geçirmek için çalışacağını belirterek senatörlerden bu yıl Afganistan’daki şiddet olaylarında hızlı bir azalma beklememelerini istedi.

“2010 zor geçecek” diyen Petraeus, Taleban’a karşı ilerleme beklediğini söyledi ancak zaman zaman gerilemeler yaşanacağı uyarısında bulundu.

Orgeneral David Petraeus, Afganistan’da ilerleme kaydedilmesinde Afgan ulusal güvenlik güçlerinin geliştirilmesinin hayati önem taşıdığını vurguladı.

Irak’taki istikrarın hassas bir dengede olduğunu belirten Orgeneral Petraeus, seçimlerin barışçı denilebilecek bir ortamda gerçekleşmiş olmasının önemini vurguladı ancak direnişiçilerin hala önemli sorunlara yolaçabilecek güce sahip olduğuna dikkati çekti.

Irak’ta ilerlemenin heran bozulabilir olduğunu belirten General Petraus, durumun tersine dönebiliceği uyarısında bulundu. General Petraus, Başkan Obama’nın istediği gibi Ağustos sonuna kadar Irak’taki Amerikan askerlerinin sayısının 96 binden 50 bine indirileceğini de söyledi. Ancak Petraeus Iraklılar’ın Kürtlerle olan gerginliklerini dikkate alarak bölgede bir komuta merkezi bırakmaya karar verebileceğini doğruladı. Komuta merkezine bağlı Amerikan askerleri gerginlik noktalarında danışman statüsünde görev yapacak.

Amerika Merkez Kuvvetleri Komutanı Yemen’deki aşırı unsurlar konusunda da kaygılı olduğunu söyledi, El Kaide’nin, Arap yarımadasında örgütlenirken Yemen’in güvenlik, ekonomik ve sosyal alanlarındaki sorunlarından yararlanmaya çalıştığını belirtti.

Orgeneral Petraeus, ayrıca Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına uymayarak nükleer programına sürdüren İran’ın bölge istikrarı için büyüt bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

Petraeus İran’ın nükleer silah edinmesinin bölgede istikrarsızlığa neden olacağını ve silahlanma yarışı başlatabileceğini vurguladı.

Amerikalı General İran’ın Irak, Lübnan ve Gazze ve bir ölçüde Afganistan’da aşırı unsurlara silah, destek ve yön vermeye devam ettiğini, ayrıca bu ülkelerin içişlerine karıştığını da belirtti.

XS
SM
MD
LG