Erişilebilirlik

İstihbaratta insan unsuru önemli - 2001-09-14


Amerikan güvenlik güçleri, terörist saldırıların sorumlularını bulmaya çalışırken uzmanlar terörizm konusunda alınan ve alınmakta olan bazı dersler üzerinde duruyor. Özel savaş konusunda uzman emekli subay Ralph Peters, son terör saldırısının sorumlularının mutlaka yakalanacağı görüşünde. Halen terörle ilgili romanlar yazan Ralph Peters şöyle diyor: "Bu olayın suçlularını bulup yakalamada çok ciddi olacağız. Kimliklerini belirlemek biraz zaman alacak. Ama bu olayda eminim bu kişiler için kurtulma şansı yok."

Amerika’nın son saldırıda gafil avlandığı gerçeğini kabul eden Ralph Peters, alınması gereken dersleri şöyle sıralıyor: "Amerika’nın dışpolitikasını baştanbaşa yeniden gözden geçirmesi için bundan iyi zaman olamaz. Ama pratik açıdan istihbarat çalışmalarında teknik unsurlara fazla dayanma yöntemine son vermemiz ve insan unsuruna dönmemiz gerek. Ayrıca sadece ileri teknolojiyle donatılmış uçak satın alma işini bırakıp bugünün tehditlerine uygun bir ordu kurmak zorundayız."

Terörle savaş uzmanı Ralph Peters, en önemlisi kararlılık göstermek olduğu çünkü terörle mücadelenin kolay olmadığı, yıllarca sürebileceği uyarısında da bulunuyor ve şöyle diyor: "Bundan önceki terör saldırılarına Amerika’nın verdiği karşılıkta yaşanan sorun, gürültü kopartmak, çoğu kez esas hedefini bulamayan ama bizi rahat ettiren operasyonlar düzenlemek oldu. Daha önceki Dünya Ticaret Merkezi, Cole Savaş Gemisi ve Afrika’daki elçiliklerine yönelik saldırılarda bunu yaşadık. Karşılık verdiğinizde doğru kişileri vurmanız gerekir yoksa teröristler için daha çok sempati yaratırsınız."

Terör uzmanı Ralph Peters, yanlış hedef vurma konusunda örnek olarak Afrika’daki elçiliklere yönelik saldırılardan sonra Sudan ve Afganistan’ın füzelerle bombalanmasını gösteriyor. Peters, bu tür hataların ılımlıları aşırı uçlara ittiğini söylüyor.

Harvard Üniversitesi Kennedy İdari Bilimler Okulunun dekanı olan Joseph Nye da aynı kaygıyı paylaşıyor: "Sırf saldırmak için saldırırsanız, rakiplerinize yeni yandaşlar kazandırırsınız. Örneğin, Sudan’da bir ilaç fabrikasına düzenlenen cruise füzesi saldırısı bize zarar verdi. Bu yüzden çok destek kaybettik. Şimdi ise Amerikalılar’a büyük sempati duyuluyor. Eğer karşı saldırıda bulunacaksak ne yaptığımızı bilmemiz çok önemli."

Joseph Nye, Amerika’nın terörist saldırılara karşılık verirken kararlı olmak kadar dikkatli görünmesinin de hayati önem taşıdığını vurguluyor.

XS
SM
MD
LG