Erişilebilirlik

Pakistan, Üsame bin Ladin’in sınırdışı edilmesini istiyor - 2001-09-16


Pakistan, Taliban yöneticilerini, New York ve Pentagon saldırılarını düzenlediğinden kuşkulanılan Üsame bin Ladin’i sınırdışı etmeye ikna etmek amacıyla Afganistan’a heyet gönderiyor.

Pakistan hükumet sözcüsü Tümgeneral Raşid Kureyşi, bir Pakistan heyetinin en erken Pazartesi günü, Afganistan’ın Kandahar kentine gideceğini bildirdi. Sözcü, heyetin amacını açıklamadı; ancak İslamabad’daki Amerika’nın Sesi muhabiri Pakistan heyetinin Taliban yöneticilerinden Üsame Bin Ladin’in sınırdışı edilmesini isteyeceğini öğrendi. Amerika Pakistan’a, terörizmle mücadele çabasını desteklemesi için baskı yapıyordu. Pakistan dün Amerika ile tam bir işbirliği yapacağını açıklamıştı.

Pakistan’ın gerginliği giderme çabası sürerken, Amerika’nın bir misillimede bulanacağından korkan Kabil halkı başkenti terkediyor. Üsame bir Ladin de Afgan İslam Haber Ajansı’na verdiği demeçte, saldırılarla ilgisi olduğunu reddetti. Üsame bin Ladin, Amerika’nın sürekli kendisini suçladığını belirtti, “Ama ben de ısrarla ben yapmadım diyorum!” dedi. Afgan İslam Basın Ajansı'na bugün (Pazar) bir açıklama yapan Suudi Arabistan vatandaşı, "Amerika'daki son patlamalar" diye tanımladığı olaylardan kendisinin sorumlu olmadığını bildirdi. Bin Ladin, Amerika'nın kendisini sürekli olarak terörist olmakla suçladığını belirtti ve "Ben yapmadım" dedi. Üsame Bin Ladin New York'ta Dünya Ticaret Merkezi'ni, Washington'da da Savunma Bakanlığını hedef alan saldırılardan üzüntü duyduğunu belirten bir ifade kullanmadı. Daha önce Afganistan'da yapılan açıklamalardan farklı olarak Üsame Bin Ladin'in, saldırılardan sevinç duyduğunu belirten herhangibir söz de söylemediği dikkat çekti.

Bu arada Afganistan’da işbaşındaki Taliban hareketinin üst düzey yöneticileri, Üsame bin Ladin’i korumaya devam edeceklerini söylediler. Taliban’ın dinî lideri Molla Ömer, ülkedeki bütün din adamlarını Amerika’nın muhtemel operasyonu karşı savunmayı görüşmek üzere toplantıya çağırdı.

Üsame bin Ladin, 1998’de Kenya ve Tanzanya’daki Amerikan büyükelçiliklerinin bombalanması ile iglili olarak Amerika tarafından aranıyordu. Üsame bin Ladin’in ayrıca geçen yıl Yemen’de Amerikan savaş gemisi USS Cole’un bombalanmasıyla da ilişkisi olduğu sanılıyor.

Washington hükumeti, Üsame bin Ladin’in eğitim kamplarına karşı askeri harekat yapılması için Pakistan havasahasından yararlanmak da dahil, Pakistan hükumetinden bir çok alanda yardım istedi.

Bu arada Pakistan’ın Üsame bin Ladin’e karşı Amerika ile işbirliğinin sonucu olarak aşırı eğilimli müslüman grupların tepkisine hazırlık olarak olağanüstü güvenlik önlemleri aldığı bildiriliyor.

XS
SM
MD
LG