Erişilebilirlik

ABD ihtiyat askerlerini silah altına aldı - 2001-09-20


Amerikan Silahlı Kuvvetleri’nin uzun süreceği belirtilen askeri operasyonla ilgili hazırlıkları devam ediyor. Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, 5,000'den fazla Hava İhtiyat askerinin aktif göreve başladığını açıkladı. Başkan Bush geçen hafta 50,000'e kadar ihtiyat askerinin silah altına alınması yolunda bir kararname yayınlamıştı. Savunma Bakanı Rumsfeld ayrıca Amerikan askerleriyle uçak ve gemilerinin, Başkan Bush'un vereceği harekat emrini en iyi şekilde yerine getirebilmek için gerekli yerlerde konuşlanmaya başladığını bildirdi. Rumsfeld, terörizme karşı savaşın önceki savaşlardan farklı olacağını çünkü belirli bir ülkeyi hedef almayacağını, uluslararası destek sayesinde ve sabırlı davranarak gercekleştirileceğini söyledi. Bu savaşın beş yıl bile sürebileceğini belirten Bakan, geçen haftaki saldırıların, silahların yayılmasını önleme çabasının önemini de ortaya koyduğunu bildirdi. Rumsfeld binlerce kişinin hayatlarını kaybettiğini ve Washington'un, daha çok ölüme yolaçabilecek türdeki silahların, düşmanlarının eline geçmesini önlemek için her türlü çabayı harcayacağını söyledi. Bakanın bu sözlerle biyolojik, kimyasal ve nükleer kitle imha silahlarını kastettiği sanılıyor.

Bu arada Kuvvetleri Bakanı Thomas White, aralarında özel komando ve paraşütçü birliklerinin de bulunduğu kara birliklerine konuşlanma emri verildiğini açıkladı. Thomas White Savunma Bakanlığı’nda yaptığı açıklamada, “Kara Kuvvetleri, Başkan ve Savunma Bakanı’nın karar vereceği muharebe harekatını uygulamaya hazırdır” dedi. Bush yönetimi, yaklaşık 100 savaş uçağının Basra Körfezi bölgesine gönderileceğini de açıklamıştı. Kara harekatına katılacak birliklerin Ortadoğu ve Orta Asya’ya gidiyor olması, operasyonun muhtemelen Afganistan’ı hedef alacağı ve uzun süreceği şeklinde yorumlanıyor.

Amerika'nın Basra Körfezi bölgesine 100 kadar savaş uçağı sevkettiği bildiriliyor. Bu uçaklar arasındaki B-1 ve B-52 ağır bombardıman uçaklarından bazılarının Hint Okyanusundaki Diego Garcia adasında yeralan İngiliz üssüne konuşlandırılacağı sanılıyor. Nükleer uçak gemisi Theodore Roosevelt'in de Basra Körfezine sevkedilmesiyle bölgedeki Amerikan uçak gemilerinin sayısı 5'e yükseldi. Roosevelt'e, güdümlü füzelerle donatılmış savaş gemileri, muhripler ve denizaltılar eşlik ediyor. Filoda ayrıca 3 amfibik saldırı gemisi bulunuyor. Bu gemiler toplam 2,000 deniz piyade askeri taşıyor.

XS
SM
MD
LG