Erişilebilirlik

Amerika'da Şarbondan İki Kişi Daha Ölürken, Kongre Bugün Artan Kaygılara Rağmen Çalışmalarına Başladı - 2001-10-23


Amerika İç Güvenlik Dairesi Başkanı Tom Ridge, Washington’da iki posta görevlisinin şarbon yüzünden ölmesi üzerine, Amerika’nın hem ülke içinde hem de dışında iki cephede terörizmle savaştığını söyledi. İki posta görevlisinin solunum yoluyla şarbon mikrobu alarak ölmesinden sonra, bu kişilerin Washington’da çalıştıkları iki büyük postanenin ikibini aşkın personeline şarbon testi yapılıyor. Son gelişmeler üzerine başkentteki iki büyük merkez postanesi kapatıldı. Bunlardan biri Brentwood Merkez, öteki Baltimore-Washington Uluslararası Havaalanı merkez postanesi. Ancak yetkililer, Amerika’da posta dağıtımının aksamadan devam edeceğini ve gerek halkın, gerekse posta görevlilerinin korunması amacıyla her türlü önlemin alınacağını söylüyorlar. 5 Ekim’de, Florida’da, büyük bir gazetenin resim editörü solunum yoluyla şarbona yakalanmış ve hastalık erken teşhis edilemediği için hayatını kaybetmişti.

Buarada çeşitli medya kuruluşlarının ardından Amerikan CBS Televizyonunun ünlü haber sunucularından Dan Rather’ın ofisinde de şarbon izine rastlandı. Rather’ın postasını açan altı kişiden biri olan bir görevli cilt yoluyla şarbon mikrobu aldığı için tedavi görüyor. New Jersey’de de iki posta görevlisi aynı yolla hastalanmıştı.

Öteyandan Amerikan Kongresi şarbonla ilgili kaygıların artmasına rağmen yeniden çalışmalarına başladı. Geçen hafta Senato Çoğunluk lideri Tom Daschle’ın ofisinde şarbon mikrobu belirlenmesinden buyana 28 Kongre görevlisinden şarbon bulundu.

XS
SM
MD
LG