Erişilebilirlik

İsrail Askeri Harekatı Devam Ediyor - 2002-04-08


İsrail'in Batı Şeria’daki askeri operasyonları, Nablus kentiyle Cenin mülteci kampında yoğunlaşarak devam ediyor. İsrail askeri sözcüsü Cenin’de operasyonun tamamlanmak üzere olduğunu ancak henüz geri çekilme emri verilmediğini bildirdi.

Filistinliler, İsrail makamlarının Cenin kampında "teslim ol" çağrısı yaptığını, bu kabul edilmeyince İsrail helikopterlerinin kampı yoğun roket ateşine tuttuğunu söylediler. Görgü tanıkları kampa en az 15 roket atıldığını bildirirken, İsrail yetkilileri, kamptaki 150 Filistinli militanın teslim olduğunu bildirdiler.

Filistinliler, İsrail kuvvetlerinin Ramallah çevresinde de birçok köye girdiğini söylüyor. Nablus’ta da evlerde tek tek arama arama yapan İsrail askerleri, Filistinli militanları aradıklarını söylediler. Nablus'ta da çok sayıda Filistinlinin tutuklandığı bildirildi.

Beytüllahim'deki kutsal Doğuş Kilisesinde ise aralarında militanların da bulunduğu 200 kadar Filistinli bir haftadır kuşatılmış durumda bekliyor. Isa Peygamberin doğduğu yerde inşa edildiğine inanılan kilisedeki din adamlarının İsrail makamlarıyla yaptığı görüşmeler şimdiye kadar sonuç vermedi.

İsrail Başbakanı Ariel Şaron, Pazar günü yaptığı açıklamada, operasyonları uzatmak niyetinde olmadıklarını söyledi ancak "başladığımız işi bitirmemiz gerekiyor" dedi.

İsrail Genelkurmay Başkanı General Şaul Mofaz, Filistin bölgelerinde 29 Mart'ta başlayan askeri operasyonlarda ve çıkan çatışmalarda 200 Filistinliyle, 14 İsrail askerinin öldüğünü söyledi. İsrailli generalin verdiği bilgiye göre, çatışmalarda 1,500 Filistinli de yaralandı. Gazetecilerin, çatışma bölgelerine girmesine izin verilmediği için bu bilgiler bağımsız kaynaklardan doğrulanamıyor.

XS
SM
MD
LG