Erişilebilirlik

ABD'nin Irak'la İlgili Planları - 2002-04-28


Amerikan basını, Bush yönetiminin Irak lideri Saddam Hüseyin’i askeri harekatla devirmeye hazırlandığını bildiriyor.

New York Times ve Boston Globe gazetelerine göre Irak’a karşı büyük bir hava ve kara harekatı düzenlenmesi üzerinde duruluyor. Haberlere göre, harekatta Türkiye ve Kuveyt’teki üslerin kullanımına ağırlık verilecek.

Boston Globe harekatın birkaç ay içinde yapılabileceğini öne sürerken New York Times, çeşitli nedenlerle gelecek yılın başına ertelendiğini yazdı.

Haberler üzerine henüz Beyaz Saray'dan ve Saddam Hüseyin’in 65’ıncı yaşgününün Amerikan aleyhtarı gösterilerle kutlandığı Bağdat'tan herhangibir açıklama yapılmadı.

New York Times kaba hatları belirlenen plan, geniş bir hava saldırısı ve 75 binle 250 bin arasında askerin görev alacağı bir kara operasyonuna girişilmesini öngördüğünü yazıyor. Gazeteye göre, Bush yönetimi büyük çapta Amerikan askeri gücünün kullanılmasına, Saddam Hüseyin rejiminin bir darbe ya da Kuzey Irak’taki muhalif güçler tarafından devrilemeyeceği yargısına vardıktan sonra karar verdi.

Ancak üst düzeyde yetkililerin, uygun askeri, ekonomik ve diplomatik koşulların oluşması için Irak harekatının gelecek yılın başlarına ertelenmesi gerektiği görüşünde birleştikleri belirtiliyor.

Bu koşullar kimyasal maddelere karşı korumalı ağır üniformalar içinde yaz savaşından kaçınma, petrol piyasalarındaki fiyat şokuna hazırlanma ve İsrail-Filistin uyuşmazlığında ilerleme sağlama olarak sıralanıyor.

Bush yönetimi bugüne kadar Saddam Hüseyin’in Birleşmiş Milletler silah denetçilerinin dönüşüne izin vermemesi üzerine sonbaharda Irak’a karşı harekete geçmeyi planlıyordu. Ancak bu tarih, şimdi İsrail-Filistin çatışmasının şiddetlenmesinin Bush yönetimi içinde görüş ayrılıkları yaratması nedeniyle gerçekçi görünmüyor. Bazı Amerikalı yetkililer, bu ortamda Irak’a yönelik bir askeri harekatın Arap dünyasında büyük tepki yaratacağı ve Amerikan aleyhtarı şiddet eylemlerine yolaçacağı kaygısını dile getiriyorlar.

New York Times’a göre gelecek yıl başında gerçekleştirilecek harekatta Türkiye ve Kuveyt’teki üslerden büyük ölçüde yararlanılacak. Suudi Arabistan’daki hava operasyonu merkezi Katar’a taşınacak. Operasyonda Umman ve Bahreyn de önemli roller üstlenecek.

Başkan yardımcısı Dick Cheney ve Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’in, Arap liderlerin kamuoyu önünde askeri operasyonu resmen protesto edecekleri, ancak kapalı kapılar ardında operasyonun başarılı olması halinde Saddam Hüseyin’in devrilmesini sevinçle karşılayacakları kanısında oldukları haber veriliyor.

Bu yetkililere göre Arap ülkelerinde halkın ayaklanacağı şeklindeki uyarılar gereğinden fazla büyütülüyor. Yetkililer, Körfez Savaşı öncesinde de benzer uyarılar yapıldığını ancak hepsinin boş çıktığını söylüyor. Ancak Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan’ın göstereceği tepkinin şimdidien kritik olduğu görüşünde. Amerika’nın üsler olmasa bile Suudi Arabistan hava sahasını kullanmak için Riyad’dan izin alması gerekiyor. Başkan Bush’un Veliaht Prens Abdullah ile görüşmesinde bu konuyu gündeme getirip getirmediği bilinmiyor. Bush’tan birgün önce Prens Abdullah'la görüşen Savunma Bakanı Rumsfeld, üslerden yararlanma konusunun ele alınmadığını açıkladı.

New York Times’a göre Türk yetkililer de Irak’a karşı düzenlenecek bir operasyonda Amerikan kara birliklerinin Türkiye’de üslendirilmesi konusunun görüşülmediğini bildiriyor. Türk yetkililerin açıklamasını doğrulayan Amerikalı yetkililer, bu tür görüşmeler için henüz erken olduğunu söylüyor.

XS
SM
MD
LG