Erişilebilirlik

Türkiye Dünya Üçüncüsü - 2002-06-29


Türk Milli Takımı Kaptanı Hakan Şükür, son derece hareketli geçen maçın 9'uncu saniyesinde attığı golle Dünya Kupası tarihine geçti. Şükür'ün bu golü, Dünya Kupası'nın 72 yıllık tarihi boyunca bir maç içinde en erken atılan gol oldu. Hakan Şükür, bugüne kadar kupa maçlarında hiç gol atamadığı için eleştiriye uğruyordu. Bundan en önceki rekorun, 1962 kupa finallerinde Çekoslovakya-Meksika maçında Çek Vaclav'ın maçın 15'inci saniyesinde attığı gol olduğu bildiriliyor.

Bugünkü maçta Türkiye'nin diğer iki golünü ise İlhan Mansız, 13'üncü ve 32'inci dakikalarda attı. Ev sahibi Güney Kore, ilk golünü maçın 9'uncu dakikasında, ikinci golünü de, kesintiler nedeniyle eklenen dakikalar oynanırken, 93'üncü dakikada kaydetti.

Kore takımı 17'inci Dünya Kupası'nda Polonya, Portekiz, İtalya ve İspanya'yı yenerek çeyrek finale yükselmiş, çeyrek finalde Almanya'ya 1-0 yenilmişti. Türkiye gibi, Dünya Kupası finallerine ilk kez 1954'de İsviçre'de düzenlenen turnuvada oynayan Güney Kore, 17'inci kupayla, beşinci kez kupa finallerine kadar yükselmiş oldu.

XS
SM
MD
LG