Erişilebilirlik

Ecevit: 'Erken Seçim Ekonomiye Zarar' - 2002-07-21


Başbakan Bülent Ecevit, koalisyon ortaklarını erken seçimin ekonomik canlanmayı olumsuz yönde etkileyeceğine inandırmak için çaba harcıyor.

Başbakan, TRT’ye verdiği mülakatta, 3 Kasım’da erken seçim yapılmasının Uluslararası Para Fonu’nun desteğindeki 16 milyar Dolarlık ekonomik canlanma programına zarar verebileceğini söyledi.

Ecevit, geçen hafta koalisyon ortaklarıyla muhalefet partilerinden gelen baskılar üzerine erken seçim önerisini kabul etmişti. Ancak Ecevit Pazar günü TRT'de yayınlanan mülakatında, seçimin gelecek yıl ya da normal zamanı olan 2004 baharında yapılmasının daha uygun olacağı şeklindeki görüşünü tekrarladı.

Erken seçimin Adalet ve Kalkınma Partisi'nin partinin iktidara gelmesine, HADEP'in parlamentoya girmesine yolaçabileceğini söyleyen Ecevit, laik Türkiye’de bu tür gelişmelerin Türk silahlı kuvvetleriyle gerginliğin doğmasına yol açacağını öne sürdü. Başbakan TRT’deki konuşmasında, Amerika’nın, Saddam Hüseyin’i iktidardan uzaklaştırmak için askeri eyleme girişmemesi gerektiğini çünkü Irak’ı işgal ettiği takdirde uzun bir savaşa girme tehlikesinin doğacağını savundu. Amerika Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz, geçenlerde Irak’a müdahale için destek aramak amacıyla Ankara’yı ziyaret ederek, hükümet yetkilileriyle görüşmüştü.

Bu arada kamuoyu yoklamaları Tayyip Erdoğan liderlilğindeki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin seçimlerede en çok oyu alacağını gösteriyor. Başbakan Ecevit’in partisinden ayrılan milletvekilleri de yeni bir parti kurmaya hazırlanıyor.

XS
SM
MD
LG