Erişilebilirlik

Conniff 85 Yıla 100 Albüm Sığdırdı - 2002-10-30


Amerikan müzik dünyasının önde gelen sanatçılarından Ray Conniff, Ekim ayında California’da 85 yaşında öldü. Düşme sonucu yaralanan Conniff, tüm tedavi çabalarına rağmen ileri yaşı nedeniyle iyileşemedi. Ray Conniff, 60 yılı aşkın sanat yaşamında besteci, müzisyen ve orkestra şefi olarak sürekli adından sözettirmişti. Mesleğe, 1930 ve 40’ların big band – büyük orkestra - döneminde başlayan Ray Conniff, 1950 ve 60’larda orkestra ve koro müziğini kolay kaynaştıran kendine özgü stiliyle ün yapmıştı.

Conniff, sözsüz koro parçalarını hafif orkestra müziği eşliğinde icra eden ilk sanatçılardan biriydi. Sık sık kadın seslerini trompet ve klarnet, erkek seslerini de trombon ve saksofonlarla eşleştirirdi.

ABD’nin Masschusetts eyaletinde doğan Ray Conniff bestecilik ve aranjörlüğün yanısıra trombon çalardı. 1930’ların Swing döneminde New York’a göçeden Conniff, Bunny Berigan, Artie Shaw ve Harry James gibi ünlülerle çalıştı. Sanatçı, 1940’da orkestra şefliği ve müzik teorileri üzerinde eğitim yapmak için çalgıcılığa ara verdi. 1950’lerde kendi orkestrasını kuruncaya kadar prodüktörü Mitch Miller ile birlikte satış rekorları kıran parçalar besteledi ya da bunların aranjmanını yaptı. Roy Conniff çalışmalarında her zaman büyük bir koro kullandı öyle ki koro sanatçının bestelerinin vazgeçilmez bir parçası haline geldi.

Meslek yaşamı boyunca 100 plak albümü yayınlayan Roy Corniff’in plakları dünya çapında 70 milyonun üzerinde sattı. Conniff’in albümlerinden 25’i ABD’nin en çok satan plak listelerinde yer aldı.

Conniff’in ünü, 1970’lerde rock müziğinin giderek piyasaya egemen olmasıyla azaldı. Ama Roy Conniff, Carpenters, Simon and Garfunkel ve Burt Bacharach gibi sanatçılar için aranjmanlar yapmayı sürdürdü. Conniff’in parçalarından bir çoğu son 10 yıl içinde geçmişin yumuşak, ince, kolay dinlenen melodilerini modern teknoloji ile kaynaştıran lobi müziği modasıyla birlikte yeniden hayata döndü.

Ray Conniff 1990’lar ve 2000 yılında Latin Amerikalı hayranları için plak yapmaya ve konser vermeye devam etti. Geçen yıl Brezilya da konser turuna çıkan Roy Corniff, bu yılın Mart ayında Broadway yıldızı Liza Minelli’nin düğününde orkestrayı yönetti. Corniff, bu ilkbahar felç geçirinceye kadar müzik çalışmalarını sürdürdü. Geçenlerde evinde düşen Roy Corniff, hastaneye kaldırldı ancak iyileşemedi.

XS
SM
MD
LG