Erişilebilirlik

Irak Raporuna Amerika'nın Yorumu Hafta Sonuna - 2002-12-17


Amerika, Irak’ın Birleşmiş Milletler’e sunduğu belgelerle ilgili ilk değerlendirmesini bu hafta sonu açıklamaya hazırlanıyor. Amerika görüşünü, baş silah denetçisi Hans Blix’in, raporunu, Perşembe günü Güvenlik Konseyi’ne sunduktan sonra açıklayacak. Dışişleri Bakanı Colin Powell, Japon dışişleri ve savunma bakanlarıyla düzenlediği basın toplantısında bu değerlendirmenin olumsuz çıkacağı mesajı verdi.Powell şöyle konuştu: "Başından beri belgelere kuşkuyla baktığımızı söyledik, edindiğim bilgiye göre bu kuşku sağlam gerekçelere dayanıyor. Belgelerde yapılan açıklamalarla ilgili sorunlar var. Gördüğümüz sorunları Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri, Birleşmiş Milletler ve Atom Enerjisi Dairesi yetkilileriyle paylaşıyoruz."

Daha önce de Beyaz Saray, 12 bin sayfalık rapordaki eksiklikleri tamamlaması için Saddam Hüseyin’e ikinci bir fırsat verilmeyeceğini bildirdi. Amerikalı yetkililer Irak’ın, kitle imha silah programlarıyla ilgili olarak verdiği bilgilerde büyük boşluklar olduğunu söylüyor.

Dışişleri Bakanı Powell da silah denetçilerinin, Iraklı silah uzmanı bilimadamlarıyla görüşme hakkını serbestçe kullanmasının önemini vurguladı: "1441 sayılı Karar, Irak’ın bu görüşmelere izin vermesini öngörüyor. Eğer Irak kararın bu maddesine uymazsa, uluslar arası toplumun buna uygun karşılığı vereceğinden eminim."

Amerika ve Japonya Dışişleri Bakanlıklarının yayınladığı ortak bildiride de geçen ay onaylanan Güvenlik Konseyi kararıyla Irak’a silahsızlanma koşuluna uyması için son bir fırsat verildiği vurgulandı. Bildiride, Bağdat’ın karara uymamasının yolaçacağı “ciddi sonuçlar”a karşı uyarıda bulunuldu. Bildiriye göre Amerika ve Japonya sorunun barışçı yollarla çözümlenmesini tercih ediyor ve bu konuda daha yakın danışmalar yapmayı planlıyor.

XS
SM
MD
LG