Erişilebilirlik

Avrupa Irak Konusunda İkiye Bölündü - 2003-01-30


8 Avrupa ülkesinin lideri, yayınladıkları açık bir mektupta ABD’nin Irak’ı silahsızlandırma politikasını desteklediklerini açıkladı. Mektupta, uluslararası topluma birlik ve beraberlik çağrısı da yapılıyor.

Irak’a askeri müdaheleden söz edilmeyen mektupta, savaşa karşı çıkan Fransız ve Alman liderlerin imzası bulunmuyor.

Haberlere göre, mektup, İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar’ın girişimiyle hazırlandı.

Beyaz Saray mektupla bir ilişkisi olmadığını bildirdi.

ABD ve Avrupa’nın büyük gazetelerinde yayınlanan açık mektupta, İngiltere, İtalya, İspanya, Portekiz, Danimarka, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan liderlerinin imzası bulunuyor. Mektupta, Irak'ın dünya barışı ve güvenliği açısından ciddi bir tehdit oluşturduğu ileri sürülüyor, bu ülkenin silahsızlandırılması için, Avrupa'nın ABD’yle birlikte kararlı biçimde hareket etmesi gerektiği vurgulanıyor. Bu hedefe ulaşılabilmesi için uluslarası birlik çağrısı yapılan mektupta, askeri müdahaleden söz edilmiyor. Almanya ve Fransa'nın katılmadığı ortak açıklamada, "gücümüzü birlikten alıyoruz, bu birliği korumamız gerekir" ifadesi de yer alıyor.

Almanya ve Fransa, Bush yönetiminin Irak politikasını sık sık eliştiriyor, silah denetçilerine daha fazla zaman tanınmasında ısrar ediyor. ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, bir süre önce Fransa’yla Almanya’nın tavrını küçümsemiş 2 ülkeyi “Eski Avrupa” olarak nitelemişti.

İngiltere Başbakanı Tony Blair’in sözcüsü, Berlin ve Paris hükümetlerinden, mektubu imzalamalarının istenmediğini açıkladı. İspanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ise, BBC’ye verdiği demeçte, ülkesinin, Atlas Okyanusu’nun iki yakasındaki yanlış anlamayı gidermek istediğini bildidirdi.

Sözcü, "ABD’de bazı gözlemcilerin, Washington'la Avrupa’nın giderek birbirinden uzaklaştığını söylemelerini kaygıyla izliyoruz, halbuki biz çıkarlarımızın ortak olduğuna ve ABD’deki 11 Eylül saldırılarından sonra ilişkilerimizin daha da güçlendiğine inanıyoruz" dedi.

Çarşamba gecesi Londra’da İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’yle görüşen Tony Blair, Perşembe günü de, Madrid’te, Başbakan Jose Maria Aznar’la görüşmesinin ardından Cuma günü ABD’ye geçecek.

İngiltere Başbakanı'nın, haftasonunu, Bakan Bush’la Camp David’de geçirmesi bekleniyor.

XS
SM
MD
LG