Erişilebilirlik

Bağdat Yine Ağır Bombardıman Altında - 2003-04-01


Amerikan kara kuvvetleri Necef’e girerken Bağdat’ta koalisyon uçaklarının ağır hava bombardımanı devam ediyor.

101’inci paraşütçü tümeninden Albay Ben Hodges, Amerika’nın Sesi muhabirine, gece, Baas Partisi ve Saddam Hüseyin’in Fedailerine karşı yapılan hava saldırılarının ardından birliklerin bu sabah Necef’e girdiğini söyledi. Albay Hodges, Amerikan birliklerinin kentte güvenliği sağlamaya çalıştığını ve herhangi bir direnişle karşılaşmadıklarını kaydetti.

Bağdat’ın 150 kilometre güneyindeki Necef’te geçen hafta boyunca yoğun çatışmalar olmuştu. Amerikalı yetkililer çatışmalarda yüzlerce Iraklı askerin öldüğünü söyledi.

Bu arada, Amerikan ve İngiliz uçakları, Bağdat ve çevresindeki hedeflere hava saldırılarına devam ediyor. Vurulan hedefler arasında Saddam Hüseyin’in sarayı ve Cumhuriyet Muhafızları’nın kentin güneyindeki mevzileri var.

Amerikalı yetkililere göre, Bağdat hükümeti askeri birlikleri güneye kaydırarak Cumhuriyet Muhafızları’nı takviye etmeye çalışıyor. Irak Enformasyon Bakanı Muhammed Said el Sahaf, son 24 saat içinde Bağdat’a yapılan bombardımanda 19 sivilin öldüğünü, 100 sivilin de yaralandığını söyledi.

Öte yandan Kerkük civarındaki Iraklı hedeflerin vurulduğu öğrenildi. Amerikan bombardımanının Hilla kentinde en az 11 sivilin ölümüne yol açtığı bildirildi.

XS
SM
MD
LG