Erişilebilirlik

'Yeniden İmar BM'nin, İstikrarı Sağlamak ABD'nin Görevi Olmalı' - 2003-04-17


Avrupalı liderler, Irak’ın yeniden imarında ana sorumluluğu BM'nin üstlenmesini istedi.

Atina’daki AB Zirvesi’nde hazırlanan açıklamada Irak’ta istikrarın ve insani yardım malzemelerinin sağlanması, müze ve kültürel değerlerin korunması gibi konuların ise ABD’nin sorumluluğunda olduğu vurgulandı.

Ortak açıklamada AB liderlerinin Irak’ın yeniden imarına katkıda bulunmayı istedikleri bir kez daha yinelendi, ancak kitle imha silahları ve Bağdat rejiminin devrilmesi konularına değinilmedi.

Avrupa liderleri İsrail-Filistin sorununun çözümü için ortaya konulan yol haritasının uygulamaya geçirilmesini de istediler. Yol haritası, Ortadoğu’ya barış getirmek üzere AB, ABD, Rusya ve BM tarafından hazırlanmıştı.

Rusya karşı çıktı

Bu arada, ABD, Irak üzerindeki ambargonun kaldırılması için BM üyelerine çağrıda bulundu. Çağrıyı yapan Başkan Bush, Irak artık özgürleştirildiği için BM’nin yaptırım uygulamasına gerek kalmadığını söylüyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac da, Irak’a uygulanan yaptırımların kaldırılması çağrısını yineledi, ancak bununla ilgili kararı ambargoyu uygulamaya koyan BM’nin alması gerektiğini hatırlattı.

Rusya Dışişleri Bakanı Igor Ivanov ise yaptırımların otomatik olarak kaldırılmaması geriktiğini söyledi. Moskova’da konuşan Bakan, yaptırımları Irak’ın tüm kitle imha silahlarının yok edildiğinden emin olduktan sonra BM Güvenlik Konseyi’nin kaldırması gerektiğini belirtti.

XS
SM
MD
LG