Erişilebilirlik

'Bush Erdoğan'la Riyad'ı Görüştü' - 2003-05-15


Başkan Bush’un Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleeza Rice, Amerika ile Türkiye arasında güçlü ittifak ilişkileri bulunduğunu ve iki ülkenin çeşitli konularda birlikte çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Washington’da yabancı basın mensuplarıyla konuşan Rice, Türk-Amerikan ilişkileri konusunda bir soru üzerine Türkiye ile uzun zamandır süregelen ittifak ilişkilerinin dostluk ve ortak çıkarlara dayandığını belirtti.

Rice Türkiye’nin de Amerika’nın da Irak’ta istikrar ve bütünlüğün sağlanmasında büyük çıkarları olduğunu belirtti. İki ülkenin Irak konusunda birlikte çalışabileceğini söyleyen Amerikalı yetkili, savaşın sonunda böyle bir çalışmanın etkin bir şekilde gerçekleştiğini hatırlattı. Condoleeza Rice, Türkiye’nin, Irak’ın yeniden imarını desteklemesini umudettiklerini, çünkü istikrarlı bir Irak’ın Türkiye için iyi bir komşu olacağını söyledi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı, NATO ittifakının genişlemesi ve 21’inci yüzyılın terörizm ve kitle imha silahları gibi tehditlerine kendini uyarlaması, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması gibi konularda da Amerika ve Türkiye’nin işbirliği yapabileceklerini belirtti.

Condoleeza Rice, Türkiye’nin, demokrasi ve İslam dininin birarada varolabileceğini bütün dünyaya kanıtlama açısından da önemli olduğunu söyledi. Beyaz Saray yetkilisi, ikili ilişkilerde zor dönemlerden geçildiğini ancak ilişkinin güçlü olduğunu belirtti. Rice, Başkan Bush’un Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Tayyip Erdoğan’la temasta olduğunu, hatta dün, Başbakanla, Riyad’daki bombalı saldırılar konusunda bir telefon görüşmesi yaptığını söyledi.

XS
SM
MD
LG