Erişilebilirlik

ABD Yalanladı:  Gül ve Diğer Liderlerin Ziyareti Memnunluk Verir - 2003-05-17


Amerika’nın Ankara Büyükelçiliği, Türkiye ile Amerika arasında daha yakın ve daha verimli ilişkiler kurmak için iki ülkenin de çaba harcadığını bildirdi.

Büyükelçilik, bazı Türk gazetelerinde çıkan ve Amerikan yönetiminin şu dönemde Türkiye’den hiçbir yetkilinin Washington’u ziyaret etmesini istemediği yolundaki haberler hakkında bugün bir açıklama yayınladı. Haberlerde, bu ifadenin Büyükelçi Robert Pearson’un son günlerde Türk Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal’le yaptığı görüşmeden kaynaklandığı belirtiliyor. Büyükelçilik, bu haberlerin doğru olmadığını ve konu üzerinde Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’le Büyükelçi Pearson’un bu sabah bir görüşme yaptıklarını bildirdi. Büyükelçilik, bu görüşmede, iki ülkenin hükümetleri arasında bir haberleşme kopukluğu olmadığı yolunda görüş birliğine varıldığını açıkladı.

Yazılı açıklamada, Amerika ve Türkiye’nin, ilişkileri daha da geliştirmek için birçok alanda adımlar attığı belirtildi. Bu adımlar arasında Dışişleri Bakanı Colin Powell’ın geçen ay yaptığı Ankara ziyareti sayıldı, Amerikalı ve Türk yetkililerin gelecekte karşılıklı ziyaretlerde bulunacakları bildirildi.

Büyükelçilik, Dışişleri Bakanı Gül ve diğer Türk yetkililerin Amerika’yı ziyaretinden memnunluk duyulacağını belirtti; Türk ve Amerikan askeri yetkililerinin de dost ve müttefik olarak birçok alanda birlikte çalışmayı sürdürdüğünü açıkladı.

XS
SM
MD
LG