Erişilebilirlik

Fas'ta Ölenlerin Sayısı En Az 40 - 2003-05-17


Fas’ın Casablanca kentinde girişilen bombalı intihar saldırılarında en az 40 kişi öldü, yaklaşık 60 kişi yaralandı.

Cuma akşamı geç saatlerde, aynı dakikalarda patlayan beş ayrı bomba, bir musevi merkeziyle Belçika Konsolosluğu ve bir İspanyol lokantasında ağır tahribata yolaçtı.

Fas yetkilileri ölenlerin çoğunun Fas vatandaşları olduğunu söylüyor. İspanyol radyosu bir İspanyol vatandaşının öldüğünü bildirdi. Fas İçişleri Bakanı Mustafa Sahil, 10 kişi oldukları tahmin edilen intihar saldırganlarının da patlamalarda öldüğünü söyledi. Faslı yetkililere göre saldırıların sorumluluğunu üstlenen olmadı. İçişleri Bakanı Sahil, saldırıların uluslararası terörizmle bağlantılı olduğuna inandıklarını, şüpheli görülen üç kişiyi tutukladıklarını bildirdi.

Fas'taki olay, Arap ülkelerinde son bir hafta içinde girişilen ikinci, büyük çaplı bombalı saldırı oldu. Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlenen benzeri saldırılarda da 34 kişi ölmüştü.

Fas’daki patlamalar, İngiliz ve Amerikalı yetkililerin, El-Kaide’nin yeni bir saldırıya hazırlandığı yolundaki uyarılarından kısa bir süre sonra meydana geldi. Bu uyarıda, El-Kaide teröristleri olduğu sanılan kişiler arasındaki haberleşmeyle ilgili istihbaratın, yeni saldırılar olabileceğini gösterdiği belirtiliyordu. Amerika Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan’da yeni bir saldırı olabileceği uyarısında bulundu. Saldırının Cidde’de yapılabileceğini bildirildi. Pazartesi günü Riyad’daki saldırıda yedisi Amerikalı 34 kişi ölmüştü. Bakanlık, Kenya, Malezya, Endonezya ve Filipinler’in de tehlikeli olduğunu bildirdi.

Terör uyarılarından önce Kenyalı yetkililer doğu Afrika’da, daha önceki üç bombalı saldırının planlayıcısı bir el Kaide liderinin, bölgeye döndüğünü açıklamıştı. İngiltere, altı Afrika ülkesine seyahat uyarısı yayınladı. Bunlar Uganda, Etyopya, Tanzanya, Somali, Eritre ve Cibuti.

XS
SM
MD
LG