Erişilebilirlik

ABD Kongresi: Irak'a Uluslararası Barış Gücü İstiyor - 2003-07-11


Irak’ın ikinci bir Vietnam’a dönüşeceğini söyleyen Kongre üyeleri dün bağlayıcı olmayan bir karar tasarısını kabul ederek Bush’tan Irak’taki operasyonu uluslararası barış gücü operasyonu haline dönüştürmesini istedi.

0’a karşı 97 oyla kabul edilen tasarı Bush yönetiminin NATO ve Birleşmiş Milletler üyesi ülkelerden Irak’a gönderilmek üzere asker istemesini öngörüyor.

Karar tasarısını hazırlayanlar arasında yer alan Demokrat Senatör Joe Biden, operasyona uluslararası nitelik kazandırılmasıyla birlikte Amerika’nın işgal kuvveti olmaktan çıkacağını söyledi.

Biden, “Böylelikle Iraklılar bize daha fazla destek verecek, daha az şüphe duyacaklardır” dedi.

Biden, koalisyon gücünün genişletilmesiyle birlikte Amerika’ya düşen mali yükün azalacağını, Amerikan askerlerinin daha az risk altına gireceğini de söyledi.

Senatör Biden, Bush yönetiminin, savaşa karşı çıktıkları için Fransa ve Almanya’dan asker talep etme konusunda isteksiz olduğunu da söyledi.

Demokratların Başkan adaylarından Senatör John Kerry de bir konuşmasında aynı konuya değindi:

“Aşırı gurur nedeniyle doğru kararlar alınmadığı zaman ortaya ne çıkacağını Vietnam’da gördük” diyen John Kerry, Amerika’nın müttefiklerinin yardımına ihtiyacı olduğunu söyledi.

İki gündür Kongre’deki oturumlara katılan Orgeneral Tommy Franks ise Amerikan askerlerinin Irak’ta ne kadar kalacağını bilmediğini ancak, operasyona uluslararası boyut kazandırmanın birinci öncelikleri olduğunu söyledi. Franks, İngiltere ve Polonya’nın bu konuda taahhütte bulunduğunu, diğer birçok müttefik ülkenin de asker gönderme teklifinde bulunduğunu vurguladı.

XS
SM
MD
LG