Erişilebilirlik

Kuzey Kore İçin Diplomasi Trafiği Yoğun - 2003-07-17


Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Dai Bingguo, Dışişleri Bakanı Colin Powell ve Bush Yönetiminin diğer yetkilileri ile Kuzey Kore’nin nükleer programını bugün görüşüyor. Çinli diplomat, bu görüşmenin detaylarını gelecek hafta başında Pyongyang’a bildirecek.

Çinli diplomatın Washington’u bu son ziyareti, Kuzey Kore’nin nükleer programı ile ilgili yoğunlaşan diplomasi çabalarının bir parçası... Görünen o ki, Kuzey Kore, soruna sadece Amerika ile ikili görüşmeler yoluyla çözüm bulma ısrarından vazgeçmiş durumda...

Nisan ayında Çin, başkent Pekin’de tarafları biraraya getirerek üçlü bir toplantıya ev sahipliği yapmıştı. Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Dai’nin ziyaretinin ilk gecesinde, Dışişleri Bakanlık Sözcüsü Richard Boucher, Amerikan hükümetinin benzer üçlü bir zirveye yeniden katılabileceğini belirtti. Amerika’nın asıl istediği bu görüşmelere komşu ülkeler Güney Kore ve Japonya’yı da dahil edebilmek:

Dışişleri sözcüsü Richard Boucher şöyle konuştu: “ Pekin’de kullanılan formülü dışlamış değiliz. Söylediğimiz, bu görüşmelere konunun diğer taraflarının da katılması ve beşli bir zirve yapılmasıdır. Bu konuda ısrar etmeyi sürdüreceğiz”.

Washington’da bir üst düzey yetkili, her ne kadar Amerika Kuzey Kore ile başbaşa toplantıyı reddetse de, çokyanlı görüşmelerde iki ülkenin görüşlerini birbirlerine doğrudan ifade etmesinde bir engel bulunmadığını söyledi.

XS
SM
MD
LG