Erişilebilirlik

Belçika'da Motosikletli Kraliyet Geçit Resmi - 2003-07-20


Belçika Kralı II. Albert’in tahta çıkışının 10. yıldönümü kutlamaları başladı. Kral, farklı diller konuşulan Belçika’nın birliğine önem vereceğini açıkladı.

Belçika’nin anayasal krallığı, güneyde Fransızca, kuzeyde Felemenkçe ve Almanca konuşanların oluşturduğu ülkenin birliğini sağlayan az sayıda bağdan biri.

Kral, bugün Fransızca ve Felemenkçe olarak yayınlanan konuşmasında çeşitlilik içinde birliğe ülkenin iki ünlü tenisçisini örnek gösterdi. Bunlar, Fransızca konuşan Justine Henin-Hardene ve Felemenkçe konuşan Kim Clijster.

Dünya sıralamasında 3. olan Henin-Hardene, Haziran’da yapılan Fransa Açık Tenis Turnuvası’nda 2. sırada bulunan vatandaşı Clijster’ı yenerek Belçika’ya ilk Grand Slam derecesini kazandırmıştı.

Kral Albert bugün Belçika bayrağının renkleri olan kırmızı, siyah ve sarı kurdelelerle donatılmış motosikletlerin katıldığı 20 kilometrelik resmi geçidi başlattı. Kendisi de bir motosiklet-sever olan fakat Kasım ayında Fransa’da geçirdiği bir kazada ayağını kıran Kral, resmi geçitte motosiklete binmedi.

XS
SM
MD
LG