Erişilebilirlik

Gül'ün ABD Ziyaretinde Öncelikli Gündem Irak - 2003-07-24


Türkiye Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, bugün ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ile görüşecek. Ziyaretin ve görüşmelerin asıl amacının, ikili ilişkileri yeniden, Irak savaşı öncesindeki en iyi düzeye çıkarmak olduğu belirtiliyor.

Gül’ün Washington ziyaretinin tek konusunun, son günlerde çok sözü edilen, Türkiye’nin Irak’a asker göndermesi olmadığı Türk yetkililer tarafından ısrarla vurgulanıyor.

Yetkililere göre, ziyaret Türkiye ile ABD arasındaki ortaklık ilişkisini ileri düzeye çıkarmak, Irak ve Orta Doğu’daki gelişmeleri gözden geçirmek, Türkiye’nin Uluslararası Para Fonu’yla ilişkileri gibi birçok konuyu kapsıyor. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün bugün yapacağı görüşmelerde, Türkiye’nin Irak’ta çok uluslu bir istikrar gücüne asker katkısında bulunması yolunda Amerika’nın taşıdığı arzunun dile getirilmesi bekleniyor. Bu konunun ilk kez, ABD'nin Mart ayı sonlarında yaklaşık 40 kadar ülkeye verdiği soru kağıdında gündeme geldiği, geçen hafta Kuzey Irak’taki Süleymaniye krizinden sonra Ankara’yı ziyaret eden ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral John Abizaid’in de Türk silahlı kuvvetleri komutanlarına bu arzuyu dile getirdiği biliniyor.

Bu arzu, ABD'de son günlerde giderek güçlenen, Irak’ta güvenlik konusunda sorumluluğun diğer ülkelerle paylaşılması yolundaki taleplerin bir parçasını oluşturuyor. Böyle bir güce Türkiye’nin de asker katkısında bulunması yolunda bir istek Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’e Amerikalı yetkililer tarafından bu ziyaret sırasında resmen iletildiği takdirde, Türk hükümetinin bu konuda kısa sürede harekete geçmesi gerekecek.

Irak’ta bir uluslararası gücün hizmete sokulması için Birleşmiş Milletler’den yeni bir karar çıkması gerekip gerekmediği konusunda farklı görüşler var. Böyle bir kararın Türkiye’nin bu konuda karar almasını kolaylaştıracağı belirtiliyor. Ancak bir Birleşmiş Milletler kararı çıkarılmasını ön şart olarak görmeyen Türkiye, Irak’a asker gönderme konusunda karar almadan önce, göndereceği askerin nerede konuşlandırılacağı ve emir-komuta zinciri konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olmayı istiyor. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül bugünkü yoğun görüşme programına, öğle yemeğinde Dışişleri Bakanı Colin Powell’ın konuğu olarak başlayacak. Bunu Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’le yapacağı görüşmeler izleyecek. Rumsfeld’le görüşmeye, Irak’taki Amerikalı Sivil Yönetici, eski büyükelçi Paul Bremer’ın da katılması bekleniyor.

Dışişleri Bakanı’nın Washington temaslarının ilk günüden bazı başlıklar şöyle:

Abdullah Gül, Kongre’de bazı Senatörler ve Temsilciler Meclisi üyeleriyle görüştü.

Türkiye’ye sempati duyan Kongre üyeleri olarak bilinen bu Senatör ve Temsilcilerin, Gül’e, Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili karar tasarısının Kongre’den geçmesini önlemek için çaba harcayacaklarını söyledikleri öğrenildi. Bu görüşmelerde Kıbrıs konusu Kongre üyeleri tarafından gündeme getirilmedi. Bu üyeler, Irak savaşı nedeniyle Türkiye ile Amerika arasında ilişkilerde yaşanan gerginliğin geride kaldığını, iki ülkenin bundan sonra ileriye dönük olarak düşünmesi ve işbirliğini güçlendirmesi gerektiğini vurguladılar.

Bu arada Dışişleri Bakanı'nın Washington’da son görüşmesini, yarın akşam, Filistin Yönetimi Başbakanı Mahmud Abbas’la yapacağı bildirildi.

Abdullah Gül, daha önce de Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleeza Rice’la biraraya gelecek.

XS
SM
MD
LG