Erişilebilirlik

Kosova'lı Doktorlar Yardım İçin Irak'ta - 2003-08-20


Şu ana kadar Irak’ta acil servis sağlık personeli son derece azdı. Bu durum geçtiğimiz Pazar günü değişti ve Koalisyon Kuvvetleri ve Irak’ın yeni yönetimi tarafından desteklenen eğitim programını tamamlayan 40 kişi, acil sağlık sorunlarına müdahale edebilir duruma geldi.

Bir gurup öğrenci, omurilik yaralanmalarında kullanılan boyunduruk ile bandajları hasta rolünü oynayan kişi üzerinde uygularken; diğer bir gurup suni teneffüsün nasıl yapıldığını öğreniyor.

Acil sağlık müdahaleleri için sağlık personelinin eğitilmesi Irak için son derece yeni bir durum. Hastaneler temiz ve gerekli donanıma sahipken acil servis bölümlerinden yoksun. Hastanelerin ambulansları var ancak bu ambulansların sürücüleri acil durumlarla karşılaşınca ne yapacaklarını bilmiyorlar.

Amerikalı askeri doktor Binbaşı Jon Kerstetter, öğrencilerin yalnızca dörtte birinin önceden sağlık eğitimi almasına rağmen tamamının son derece başarılı olduğunu söyledi.

Doktor Binbaşı Kerstetter Irak’a yepyeni bir sistem getirdiklerini ve acil tıbbi durumlarda uygulamanın tamimiyle değiştiğini vurguladı.

Kosova’dan üç acil servis doktoru yaralıların nasıl taşınacağı, nasıl ilk müdahalenin yapılacağı konusunda Iraklılara eğitim veriyor.

Doktor Jetan Vorfi, Amerikan ordusu ile Johns Hopkins Üniversitesinden uzmanların ülkesine gelerek kendisiyle beraber 23 diğer doktora ilk yardım tekniklerini öğrettiğini söylüyor. Doktor Vorfi, aldığı bu bilgileri şimdi Iraklılarla paylaşıyor.

Kosovalı doktor, yeni eğitim gören personelin ne tür prosedürleri uygulayabildiklerinin görüldüğünü belirtiyor. Bunlar arasında, kontrollü solunum, pansuman, nabız sayımı ve diğer hayati verilerin değerlendirilmesi yer alıyor.

Doktor Kerstetter, Kosovalı doktorların iyi birer eğitimci olduğunu zira, bu doktorların daha önce kurşun ve mayın yaralanmalarını tedavi ettiklerini belirtiyor.

Amerikalı sivil ve askeri yetkililer tarafından yönetilen Irak’ın sağlık bakanlığı 500 yeni ilk yardım personelini eğitmeye hazırlanıyor.

Bakanlık önümüzdeki altı ay içerisinde harcanmak üzere bu işe 500bin Dolar para ayırdı.

Suudi Arabistan da yeni ilk yardım ekiplerine 50 ambulans bağışladı.

XS
SM
MD
LG