Erişilebilirlik

İsrail Arafat'ı 'Sürgün'de Israrlı - 2003-09-13


İsrail, uluslararası baskılara rağmen Yaser Arafat’ı sürgün kararından vazgeçmiyor.

Üst düzeyde hükümet yetkilileri, Filistin liderinin terörist olduğunu ve İsrail’in Arafat’ı uygun gördüğü zamanda bögleden uzaklaştırma yoluyla kendini savunma hakkı bulunduğunu açıkladı.

İsrail hükümeti önceki gün Arafat’ı barış önünde en büyük engel olarak niteleyerek sürgüne gönderme kararı almıştı.

Arafat ise, bugün Ramallah’taki karagahında kendisini ziyaret eden yabancı diplomatlara İsrail’in, barış sürecindeki resmi ortağı Filistin Yönetimini yoketmeye çalıştığını söyledi.

Arafat, bu açıklamayı Filistinlilere sınırlı yönetim hakkı veren Oslo anlaşmasının 10 uncu yıldönümünde yaptı.

Birleşmiş Milletler, dün Arafat’ın sürgün edilmesine karşı bir bildiri yayınlarken Amerika Dışişleri bakanı Colin Powell de, İsrail Dışişleri bakanı Silvan Şalom’u telefonla arayarak sürgünün Orta Doğu barış çabalarına zarar vereceği uyarısında bulundu.

Dışişleri bakanı Colin Powell, İsrailli meslekdaşı Silvan Şalom’u telefonla arayarak Amerika’nın Yaser Arafat’ın sürgün edilmesine karşı olduğunu bildirdi. Powell, aynı konuda Silvan dışında Filistin Dışişleri bakanı Nebil Şaath, Ürdün Dışişileri bakanı Merven Muaşir ve Avrupa Birliği Dışpolitika sorumlusu Javier Solana ile de telefon görüşmeleri yaptı.

Powell’in, İsrailli bakana, Arafat’ın sürgün edilmesinin hiçbir amaca hizmet etmeyeceği ve dikkatleri, taraflar için esas görev olan “Yol Haritası” adlı uluslararası barış planından başka yerlere çekeceği görüşünü vurguladığı açıklandı. Dışişleri bakanlığı sözcüsü Adam Ereli , Amerika’nın tutumunu şu sözlerle ifade etti:

"Arafat’ı sürgüne göndermek barış çabalarına ne yardımcı olur ne de yapıcı bir katkıda bulunur. Tüm taraflar için önemli olan husus, yol haritası adlı barış planına bağlı kalmaya devam etmek, dikkatlerini bu plan üzerine yoğunlaştırmaktır."

Colin Powell, telefon görüşmelerini Cenevre’de Güvenlik Konseyinin beş daimi temsilcisi ülkenin dışişleri bakanları toplantısına katılmak üzere Washington’dan ayrılmadan önce yaptı.

Birleşmiş Milletler Genel sekreteri Kofi Annan’ın çağrısı üzerine özellikle Irak konusunu görüşmek üzere düzenlenen toplantıda Arafat’ın sürgün edilmesi konusu ve tırmanan İsrail-Filistin gerginliği de ele alındı.

XS
SM
MD
LG