Erişilebilirlik

Afganistan Polis Teşkilatında Reform Girişimi - 2003-10-02


Afganistan İçişleri Bakanı Ali Celali, hükümetin önündeki en önemli işlerden birinin, yolsuzluklara bulaşmış polis teşkilatında reform yapmak olduğunu söyledi.

İçişleri Bakanı Ali Celali, polis teşkilatının sorunları bulunduğunu belirtti. Bakana göre, yolsuzlukların yanı sıra, bazı polislerin hırsızlık ve gasp olaylarına karıştığı, bazıların ise yerel çetelerle işbirliği yaptığı biliniyor. Dolayısıyla binlerce polise rağmen ülkede bir türlü asayiş sağlanamıyor.

Bakan Celali şöyle diyor:

"Sayı burada önemli değil. Önemli olan polis memurlarının kalitesi. Ülke genelinde 70 bin polis var. Ancak bunların çoğu ya hiç ya da çok az eğitim görmüş kişiler. Aldıkları maaşlar da çok az. Üstüne üslük merkezi hükümetten çok yerel liderlere, kendi aşiretlerinin liderlerine bağlılar."

Celali, Afgan liderlerinin koruma görevlilerinin bile mesai saatleri dışında suç işlediklerini söylüyor.

Bakana göre, Afgan polis gücünün tepeden tırnağa yenilenmesi gerek. Bakanlığın, yabancı ülkelerin sağladığı mali yardımla uygulamaya koyduğu plan, eski polislerin yerini polis akademisinde yetişmiş yeni polislerin almasını öngörüyor.

İçişleri Bakanı Ali Celali’nin umudu aşamalı olarak 50 bin polis eğitilmesi.

Bakan, ayrıca, sınırlarını korumak için de 12 bin kişilik özel bir polis gücü oluşturmak istiyor. Şu ana kadar eğitilenlerin sayısı ancak 2 bine ulaşıyor. Sayının az olmasına rağmen, değişimi görmek mümkün. Örneğin Afgan polisi, Taleban’ın devrilmesinden bu yana ilk kez bir suç çetesini ortaya çıkardı.

Polisin, Kabil’in nüfuzlu kişileriyle bağları bulunduğu bilinen çete mensuplarını korkmadan tutuklayabilmesi umut verici bir gelişme olarak niteleniyor.

XS
SM
MD
LG