Erişilebilirlik

'Casusların Guantanamo'ya Sızması Şaşırtmadı'  - 2003-10-03


Amerika Genelkurmay Başkanı Orgeneral Richard Myers, bir savaş döneminde teröristlerin veya onları destekleyenlerin Küba’daki Guantanamo askeri kampına sızmaya çalışmalarının kendisini şaşırtmadığını söyledi.

Geçtiğimiz haftalarda, El Kaide üyesi olduklarından şüphe edilenlerle Taleban savaşçılarının tutulduğu Guantanamo ceza kampında çalışan üç kişi casusluk iddiasıyla gözaltına alındı.

Şüphelilerin yakalanmasını “iyi haber” olarak değerlendiren Genelkurmay Başkanı Orgeneral Richard Myers, Küba’daki üssün güvenliğinin gözden geçirildiğini doğruladı.

“Bence bu çok ciddi suçla ilgili olarak bu insanların yakalanmış olması bazı iyi haberlerin göstergesidir. Ayrıca güvenlik önlemlerimizin de tamamını gözden geçireceğiz. Amerikan ordusunun Güney komutanlığı SOUTHCOM’un oraya gönderdiği ekip incelemelerini sürdürüyor. Ancak bir savaş döneminde bazılarının oraya sızması bir sürpriz değil ve nitekim olmadı.”

Yakalanan kişilerden biri askeri görevli bir Müslüman imam, diğer ikisi de Arapça tercümanlık yapan kişiler.

Ancak General Myers’la birlikte dün bir basın toplantısı düzenleyen Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Pentagon’un bu olaylardan dolayı silahlı kuvvetlerin hiçbir Arap veya Müslüman üyesini özel bir soruşturmaya tabi tutmak gibi bir düşüncesi olmadığını söyledi.

Rumsfeld şunları dedi:

“Bu tür faaliyetlerin sadece bir dine inananlara özgü olduğunu kimsenin düşünebileceğini sanmıyorum. Bu ülkede her makul dinden bir çok kişi, orduda olsun veya olmasın bir çok şey yaptı. Bu yüzden tek bir dinin mensuplarını öne çıkartmanın soruna uygun bir yaklaşım tarzı olmayacağını düşünüyorum."

En üst düzeyde güvenlik uygulanan Guantanamo’da yaklaşık 660 El Kaide ve Taleban zanlısı bulunuyor.

Rumsfeld, casusluk olayları yüzünden üssün komutanının görevden alınması gerektiği yönündeki görüşleri de dikkate almayacağını söyledi.

XS
SM
MD
LG