Erişilebilirlik

'Irak Yönetim Konseyi Türk Askerine İtiraz Etmedi' - 2003-10-07


Amerika, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin, Irak’ta istikrar gücüne asker katkısında bulunmayı öngören hükümet tezkeresini onaylamasından memnunluk duyduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher, basın brifinginde, Türkiye’nin Irak’ta istikrara katkıda bulunacağına inandıklarını ve Amerika’yla Türkiye arasında bu katkının ayrıntıları üzerinde yakın danışmaların devam edeceğini bildirdi.

Boucher, Irak Geçici Yönetimi’nin, Türk askeri varlığına itiraz ettiği yolundaki haberler konusunda ise şöyle dedi:

“Türkiye’nin kararı konusunda Yönetim Konseyi tarafından yapılmış resmi bir açıklama bize ulaşmadı. Türkiye’nin katkısının, Irak’ta istikrar sağlama çabasına, Irak halkının ve Yönetim Konseyi’nin de yararına olacak şekilde yardımcı olacağına inanıyoruz. Türkiye’nin katkısının ayrıntıları üzerinde hem Türk hükümetiyle hem de Irak Yönetim Konseyi'yle birlikte çalışacağız.”

Sözcü, Türk askerinin Irak’a gönderilmesi konusunda Irak Yönetim Konseyi tarafından resmi bir açıklama yapılmadığını, konseyin bireysel üyeleri tarafından demeçler verildiğini söyledi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, bu yönde çıkan haberlerin, tek bir haber ajansı tarafından, kaynağı belirsiz olarak verildiğini söyledi.

XS
SM
MD
LG