Erişilebilirlik

Loğoğlu: 'Irak’ta İlerleme Türkiye’nin Çıkarına' - 2003-11-04


Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu, Irak’ın geleceğinin belirlenmesinde Amerika’nın Iraklı Kürtleri kayırmaması gerektiğini söyledi.

Büyükelçi Loğoğlu, bu sabah Washington’daki Savunma Yazarları Derneği’nde soruları yanıtladı ve “Irak’ın kuzeyi kürtlere aittir” denirse bu bir felaket olur” dedi. Irak’tan açık bir davet gelmediği taktirde Türkiye’nin bu ülkeye asker göndermekte ısrarlı olmayacağını belirten Büyükelçi Loğoğlu, Washington’un Irak Geçici Hükümet Konseyi’ni Türk askeri konusunda ikna etmek için yeterince çaba göstermemesini eleştirdi. Faruk Loğoğlu, Amerika’nın Konsey içindeki kürt gruplara çok fazla yetki vermesinden kaygı duyduklarını da söyledi.

Iraklılar’ın sadece Türk askerine değil, Amerikan askerine de karşı olduğunu kaydeden Büyükelçi, terör örgütü PKK-KADEK’in Kuzey Irak’ta hala varlığını sürdürdüğünü ve bu konuda Türk kamuoyunun sabrının taştığını söyledi. Amerika’nın eski dışişleri bakan yardımcılarından Richard Holbrooke’un, “Türkiye, asker gönderme kararını askıya alsın” şeklindeki sözlerine katılmadığını bildiren Büyükelçi Loğoğlu, “Irak’ın ilerleme sağlaması Türkiye’nin çıkarınadır, başarısızlığıysa önce Türkiye’yi etkiler” diye konuştu.

Büyükelçi Faruk Loğoğlu, Irak’a Türk askeri gönderilmesi konusunun, Türk-Amerikan ilişkilerinde bir soruna dönüştürülmemesi gerektiğini belirterek, bu konuda son kararı Irak’ın sorumluluğunu üstlenen Amerika’nın vereceğini ancak Türkiye’nin Geçici Yönetimden de davet beklediğini bildirdi.

XS
SM
MD
LG