Erişilebilirlik

ABD Temsilciler Meclisi'nden Kınama - 2003-11-21


İstanbul’daki terör saldırıları Amerikan Kongresinde sert bir şekilde kınandı. Sözalan üyeler, Temsilciler Meclisine sunulan ve Terörle savaşta Türkiye ile dayanışma çağrısı yapan karar tasarısını kuvvetle destekledi.

Türkiye ile ilgili karar tasarısı Temsilciler Meclisi'nde görüşülürken hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat üyeler teröristlerin laik Türkiye’yi yıldırma çabalarının başarısızlıkla sonuçlanacağını savundular. Cumhuriyetçi Chris Smith şöyle konuştu:

"Teröristler, Türkiye’nin başarılı siyasi düzeninin, kendi nefrete dayalı dünya görüşlerinin ne kadar içiboş olduğunu gözler önüne serdiğini biliyor. Bu sistem Türkiye’de yürüyor. Terörstler ise eylemleriyle farklı bir görüntü yaratmaya, dünyaya bu sistemin yürümediğini göstermeye çalışıyor."

Karar tasarısında İstanbul’daki terör saldırılarında ölenlerin ailelerine başsağlığı dileniyor, terörizmle mücadelede Türk-Amerikan işbirliğinin sürmesi gereği vurgulanıyor.

Tasarı lehinde sözalan Demokrat California Temsilcisi Tom Lantos da Türkiye’nin kuvvetle desteklenmesini istedi. Lantos şöyle dedi: "Saldırı kurbanlarının ezici çoğunluğu müslüman Türklerdir. Bu da sözde islamcı katillerinin tüm yalancılığını ve uydurmalığını açıkça kanıtlıyor."

Amerika’nın terörle savaşta Türkiye ile dayanışma içinde olduğunu vurgulamak için hazırlanan tasarı Robert Wexler, Alcee Hastings, Ed Whitfeld ve Kay Granger tarafından Kongre'ye sunuldu. 18 Kongre üyesinin de imzaladığı tasarıda, son terör saldırılarının sorumluların adalet önüne çıkarılması için mümkün olan herşeyin yapılması isteniyor.

XS
SM
MD
LG