Erişilebilirlik

Almanya ve Fransa Irak'ın Borçlarını Silecek - 2003-12-17


Amerika, Fransa ve Almanya Irak’ın dış borçlarının hafifletilmesi için işbirliği yapma konusunda anlaştı.

Özel temsilci James Baker, Avrupa gezisinin ilk durağı olan Fransa ve Almanya’da önce Cumhurbaşkanı Jacques Chirac daha sonra da Başbakan Gerhard Schroeder ile görüştü.

Fransız ve Alman hükümetleri, görüşmelerden sonra yaptıkları açıklamada Irak’ın borçlarının hafifletilmesinin Paris Kulübü çerçevesinde gerçekleştirilmesinden yana olduklarını belirtti.

Dünyaya kredi açan 19 zengin ülkenin üye olduğu Paris Kulübü, borçların hafifletilmesi ve benzeri konuları koordine ediyor. James Baker’in Alman Başbakanı Gerhard Schroeder ile görüşmesinden sonra yapılan açıklamada, Almanya’nın Fransa gibi sadece Irak’ın borçlarının yeni bir takvime bağlanması değil önemli bir bölümünün silinmesine de hazır olduğu belirtildi.

Baker, Berlin’e geçmeden önce Paris’te başkanlık sarayı Elize’de Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile görüştü. Bu görüşmede de Amerika ile Fransa Bağdat’ın Paris Klubüne olan 40 milyar dolarlık borcunun bir bölümünün gelecek yıl sonuna kadar silinmesi konusunda anlaşmaya vardı. Paris Klubü kredi açan Amerika dahil 19 zengin ülkeden oluşuyor.

Aldığı sonuçtan çok memnun görünen Baker şöyle konuştu:

"Ne zaman buraya gelsem bulduğum olağanüstü sıcak ve dostça havayı bugün yine buldum. Size açıkladığım Fransız ve Amerikan hükümetlerinin görüşlerinden şunu çıkarabilirsiniz. Irak halkının, özgürlük ve refaha kavuşabilmesi için üzerindeki ağır borç yükünü mümkün olduğu kadar azaltmak istiyoruz."

Almanya, Bağdat’ın borçları konusunda Amerika ile işbirliğini kabul etmekle birlikte, Saddam Hüseyin’in yakalanmasının Irak’a asker göndermesine açabileceği anlamına gelmediğini vurguladı.

Almanya, hala Amerika’nın kendisi ve diğer savaş karşıtı ülkelere ihale yasağı koymasından kızgınlık duyuyor. Amerika, Irak’ın yeniden inşası için açacağı toplam değeri 18 milyar 600 milyon dolarlık ihalelere sadece savaşta yardımcı olan ülkelerin katılabileceğini söylüyor.

Bush yönetimi, Fransa ve Almanya’daki görüşmelerin başarılı geçmesine rağmen ihtiyatlı bir tutum takındı. Beyaz Saray, bu hafta içinde Amerika’nın beş müttefiki ile yapılacak görüşmelerin Irak’ın, borçlarını azaltma sürecinin sadece başlangıcı olduğunu bildirdi.

Irak’ın Paris Kulübü ülkelerine olan 40 milyar dolarlık borcunun dışında komşuları ve diğer ülkelere de 80 milyar dolarlık borcu bulunuyor.

James Baker, bugün İtalya’ya geçerek Başbakan Silvio Berlusconi ile görüşecek, daha sonra da Rusya ve İngiltere’yi ziyaret edecek.

XS
SM
MD
LG