Erişilebilirlik

Bağdat'ta Noel Gergin Kutlandı - 2003-12-26


Bağdat’ta gergin bir Noel yaşandı. Amerikalı askerlerin büyük bir kısmı için, Noel, isyancıların saldırılarına karşı duyulan öfke arasında, görevin devam ettiği her hangi bir gündü.

Iraklı Hristiyanların büyük bir kısmı da, şiddet eylemlerinden duydukları korku nedeniyle Noel’i gösterişsiz bir biçimde kutladı.

Bağdat’taki Iraklı Hristiyanlar Noel’i normal bir tatil gibi kutlamak için büyük çaba harcadı. Ancak, ortalıktaki manzara hiç de normal değildi.

Geçmiş yıllardaki eğlencelerin aksine, bu yıl aileler evlerde küçük gruplar halinde toplandı. Bazı kiliseler her zamankinden bile daha boştu. Iman ve Diane Toom kardeşlerin evindeki Noel ağacı, dallarından sarkan parlak renkli cam toplara rağmen, kurumuş ve solmuş görünüyordu. Ağaç ve oda birden aydınlandı. İki buçuk saatlik kesintinin ardından elektrik gelmişti.

Noel pastasını taşıyan Diane Toom, Saddam Hüseyin’in birinci körfez savaşından altı ay sonra, hasar gören her şeyi onarttığını hatırlattı ve o zamanlar hem elektriğin yandığını, hem de suyun aktığını söyledi. Bir çok Iraklı gibi o da, Amerikalıların gelmesinden bu yana sekiz ay geçmesine rağmen bir çok hizmetin yokluğundan yakındı.

Bu canlı sohbet sırasında, elektrik kesintilerinden gaz sıkıntısına, insan haklarından güvenliğe, din konularından Irak politikasına kadar bir çok mesele gündeme geldi. Bol bol kahkaha atıldı, biraz da bağrışma oldu. Saatler sonra sesler kısıldı ve ardından bir sessizlik oldu.

Ardından bir misafir, “mutlu Noeller” dedi. Ancak bu söz daha fazla kahkahaya yol açtı. Çünkü Iraklı Hristiyanların büyük bir kısmı Noel’in hiç de mutlu geçmediğini biliyordu. Irak Katolik Ermeni topluluğunun başpiskoposu Monsenyör Antoine Atamiya, Noel ayinine normal ayinlerden bile daha az katılım olduğunu söyledi.

Atamiya, bir çok insanın güvenlik kaygısıyla kiliseye gelmeye korktuğunu belirtti. Güvenlik görevlileri Noel ayinine katılmak için gelenlerin üstlerini aradı.

Noel, aynı nedenlerle Irak’taki Amerikan askerleri için de sönük geçti. Amerikan birlikleri, Noel saldırısı bekliyordu ve Bağdat’ın merkezi, bir dizi füze ve havan saldırısıyla sarsıldı.

Geçici Koalisyon yönetiminin merkezinin bulunduğu Yeşil Bölge olarak adlandırılan yere birçok havan topu düştü. Biri Çarşamba gecesi, diğeri Perşembe sabahı olmak üzere Sheraton oteline de iki kez havan saldırısı düzenlendi.

Saldırılardan birinin ardından otelin dışında nöbet tutan Birinci Zırhlı tümenden er Michael Williams, helikopter gürültüleri arasında, Noel planında nöbet görevi dışında bir şey olmadığını söyledi:

“Bence Noel ve yeni yıl sadece buradan ayrılacağımız ve ailemize kavuşacağımız tarihin bir gün daha yaklaşması anlamına geliyor. Nöbet görevimizi yerine getirmek dışında özel bir şey yapmayacağız.”

Amerikan ordusu, askerler için özel Noel yemekleri ve dini ayinler düzenledi ancak bazı askerlerin Bağdat içinde ve çevresinde isyancıları hedef alan saldırılar arasında, bunlara zaman bulması pek kolay olmadı.

Bir çok askerin aklı da, Irak’tan ne zaman ayrılabilecekleri ile meşguldü. Er Williams ve birliğindeki diğer askerler, birkaç ay içinde görevlerini başka Amerikan askerlerine bırakarak Irak’tan ayrılmaya hazırlanıyor.

XS
SM
MD
LG