Erişilebilirlik

BM'nin Irak'ta Üstleneceği Rol İçin Zirve - 2004-01-07


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, bu hafta üst düzey Amerikalı yöneticilerin Irak konusunu görüşmek üzere New York’a geleceğini açıkladı.

Görüşmelerde Irak Geçici Yönetim Konseyi liderlerinin de yer alması bekleniyor. Ancak Bush yönetimi, toplantıya katılma konusunda fazla istekli görünmüyor.

Annan, üst düzey yöneticileri 19 Ocak’ta toplantıya çağırdığını açıkladı. Toplantıya Irak geçici yönetim konseyinin hem bu ayki hem de gelecek ayki başkanları katılacak. Büyük bir olasılıkla Irak’taki en üst düzey İngiliz diplomat olan Jeremy Greenstock da katılımcılar arasında olacak.

Ancak Annan, Amerika öncülüğündeki Geçici Koalisyon Yönetimi’ni kimin temsil edeceği sorusunu cevapsız bıraktı:

“Delegasyonun bir listesi elimde yok, ama umuyorum ki Amerika da katılacak.”

Genel Sekreter, bir gazetecinin “Delegasyona kim başkanlık edecek, biliyor musunuz?” sorusuna verdiği yanıtta ise “Bilmiyorum, bilmiyorum.” Diyerek yanıt verdi.

Annan, toplantı önerisini ilk olarak geçen ay Başkan Bush’la yaptığı bir telefon görüşmesinde gündeme getirmişti. Annan, daha sonra da, Irak’taki üst düzey koalisyon yetkililerini toplantıya göndermelerini sağlamak amacıyla Dışişleri Bakanı Colin Powell ve diğer Amerikalı yetkililerle sık sık görüştü. Ancak, bugüne kadar olumlu bir tepki alamadı. Kofi Annan şunları dedi:

“Toplantının üst düzey yetkililer arasında olacağını umuyorum. Irak delegasyonuna geçici yönetim konseyi başkanı Paçacı başkanlık edecek. Ben kendim katılacağım ve Amerikan yönetiminin de aralarında Bağdat’taki yetkililerin de bulunduğu üst düzey bir delegasyon göndermesini bekliyorum.”

Toplantıyla ilgili diplomatik manevraların arkasında, Irak’ta özyönetime geçiş süreciyle ilgili farklı düşünceler yatıyor.

Annan, koalisyon yetkililerinden 19 Ocak’ta yapılacak toplantı sırasında Irak’ta geçici bir hükümetin yönetimi devralacağı Haziran sonuna kadar Birleşmiş Milletler’den neler beklediklerini ortaya koymalarını istediğini söyledi.

Amerikalı yetkililer ise, Birleşmiş Milletler’in rolünün zaten Güvenlik Konseyi kararlarında açıkça belirtildiğini savunarak ayrıca bu tür görüşmelere gerek olmadığını savunuyor.

Genel Sekreter Annan, güvenlik kaygıları giderilmediği sürece, Birleşmiş milletler görevlilerini Bağdat’a yeniden göndermeyeceğini de söyledi.

Birleşmiş Milletler bu süre içinde Irak programlarıyla ilgili operasyonlarını Ürdün ve Kıbrıs üzerinden yürütmeye devam edecek.

XS
SM
MD
LG