Erişilebilirlik

'ABD'nin Silah Uzmanları Irak'tan Çekilmedi' - 2004-01-09


Beyaz Saray, Irak’ta kimyasal ve biyolojik silah arayan 400 üyeli ekibin sessizce geri çekildiği yönündeki haberleri önemsemedi.

New York Times gazetesi bazı askeri yetkililerin, ekibin geri çekilmesini Washington'un savaşa girmek için ana neden olarak gösterdiği kimyasal ve biyolojik silahları bulmayı artık beklemediğinin işareti olduğunu belirten sözlerini yayınlamıştı.

Beyaz Saray Sözcüsü Scott McCellan, Irak’ta bulunan kitle imha silahlarını arayan uzmanların görevlerini sürdürdüğünü, sadece ekip değişimi yapıldığını dile getirdi.

Bu arada Amerika Dışişleri Bakanı Colin Powell, geçtiğimiz yıl Birleşmiş Milletler'e sunduğu ve Irak'ın, kitle imha silahlarını kullanabilecek büyük bir tehdit olduğunu vurguladığı raporu savundu.

Bakan bu açıklamayı, Washington'un önde gelen düşünde kuruluşlarından Carnegie Uluslararası Barış Vakfı’nın son bir raporunda, Bush yönetimi yetkililerini, savaşı meşru kılmak için, Irak'ın yarattığı tehdidi olduğundan farklı göstermekle suçlaması üzerine yaptı.

Powell bir soruya karşılık, Saddam Hüseyin'le Usame Bin Ladin arasında bağlantı olduğuna yönelik, somut bir kanıt görmediğini, faakat risk ve belirsizliklerden kaçınmak için Irak'ın yol açtığı tehdidi ciddiye aldıklarını söyledi.

XS
SM
MD
LG