Erişilebilirlik

Yabancı Uçak Yolcularına Yeni Denetimler - 2004-01-13


Bush yönetimi yabancı uçak yolcularını sıkı güvenlik denetiminden geçirme politikasını daha da sertleştirmeye hazırlanıyor. Buna göre, havayolları ve bilet satış şirketleri, tüm yolcu listelerini uçakların hareketinden önce Amerikan makamlarına teslim etmekle yükümlü olacak.

Yetkili makamlar da, her yabancı yolcuyu, yarattığı tehlikeye göre derecelendirecek. En tehlikeli olarak, “kırmızı derece”ye giren yolcular vize almış dahi olsalar Amerika’ya sokulmayacak.

Daha az tehlikeli olarak “sarı derece”deki yolcular ise bir kez daha güvenlik önlemlerine tabi tutulacak. “Yeşil güvenlik derecesi”ndeki yolcular ise, normal olarak Amerika’ya giriş yapacak. Bu nasıl bir uygulama olacak, bir diğer ifadeyle sarı veya diğer renk derecelendirmesindeki kişiler ne tür bir muameleyle karşı karşıya kalacak pek bilinmiyor.

Bush yönetiminin aldığı son güvenlik önlemi kararları ile uygulamalar hak ve özgürlüklerin korunması için çalışan örgütlerin sert eleştirilerine hedef oluyor.

Ülke İçi Güvenlik Bakanlığı yetkililerinden Asa Hutchinson, yeni sistemin kişi ve özgürlük haklarının hiç biriyle çelişmeyeceğini savundu.

XS
SM
MD
LG