Erişilebilirlik

Merkel'in Sözleri Almanya'da Tepkilere Yolaçtı - 2004-02-17


Almanya Hıristiyan Demokrat Parti Lideri Angela Merkel’in hem Türkiye ziyareti öncesinde hem de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştükten sonra Türkiye’ye üyelik yerine özel bir statü verilmesi yönünde yaptığı açıklamalara Almanya’dan tepkiler geldi.

Pazar günü Türkiye’ye gidecek olan Başbakan Gerhard Schröder’in, Recep Tayyip Erdoğan Hükümeti’nin Avrupa Birliği üyeliği konusunda yaptığı çalışmalara destek vereceği öğrenildi.

İki günlük resmi ziyareti esnasında ağırlıklı olarak bu konu üzerinde duracak olan Federal Başbakan’ın Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Necdet Sezer ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal ile görüşmesi öngörülüyor. Schöder’in uyum paketlerinin hayata geçirilmesi yönünde yapılan çalışmalara tam destek vereceği de gelen bilgiler arasında. Merkel’in açıklamalarına en sert tepki ise Almanya Türk Toplumu Başkanı Hakkı Keskin’den geldi. Keskin bir gazeteye verdiği demeçte Merkel’in bu tutumunun kendisini büyük hayal kırıklığına uğrattıgını belirterken Hıristiyan Demokrat liderin beyanatlarını ‘utanmazlık’ olarak niteledi.

Türkiye’nin 40 yıldır AB’nin kapısında olduğuna dikkat çeken Keskin, 'bu öneri birlik üyesi bir ülkeye götürülse idi acaba nasıl karşılanırdı’ yorumunda bulundu. Yapılan bu açıklamaların tartışmaları daha da alevlendireceğini de söyleyen Hakkı Keskin, olayın arkasında yatan gerçek Türkiye’nin Hıristiyan bir ülke olmamasıdır.’ dedi.

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Mehmet Ali İrtemçelik de devlet televizyonu ZDF’e yaptığı açıklamada, Merkel’in bu önerisinin bütün oyun kurallarına aykırı olduğunu ve bunu ciddi bir şekilde tartışmanın mümkün olamayacağını kaydetti.

Merkel’e gelen eleştiriler bununla da sınırlı kalmadı. Federal Parlamento Dışilişkiler Komisyonu Başkanı Hıristiyan Demokrat Völker Rühe’nin Merkel’in görüşlerini yanlış bulduğu yönünde yaptığı açıklamanın ardından, Hamburg Belediye Başkanı Ole von Beust da partisinin bu konudaki politikalarını eleştirdi. Beust, nüfusunun büyük çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu bir ülkenin AB’ye girmesinde bir sakınca olmadığının daha yüksek sesle söylenmesi gerektiğini ifade etti ve bunun birlik için çok önemli bir fırsat olduğunu belirtti. Hıristiyan Demokrat Parti eski Genel Sekreteri Ruprecht Polenz de konuyla ilgili olarak, 'Türkiye tam üyelik hakkını elde etmek için çok büyük bir şans yakalamıştır' yorumunda bulundu.

XS
SM
MD
LG