Erişilebilirlik

Yunan Seçimleri Öncesi İki Parti Başa Baş Gidiyor - 2004-03-04


Yunanistan’da Pazar günü yapılacak genel seçimler için kampanya doruğa çıkmış durumda. Son kamu oyu yoklamalarına göre iki parti neredeyse başa baş gidiyor.

Eski seçimlerde olduğu gibi Pazar günü de çekişme iki büyük parti arasında geçecek. Yani, iktidardaki Sosyalist partiyle Yeni Demokrasi partisi arasında.. Kısaca PASOK olarak bilinen iktidar partisi solu, Yeni Demokrasi partisi ise sağı temsil ediyor.

Birkaç ay öncesine kadar PASOK’un seçimde hiçbir şansı olmadığı söyleniyordu. Nedeni ise son 22 yılın 19’unda PASOK’un iktidarda olması. Halkın PASOK’tan bıktığı yerine alternatifler aradığı ileri sürülüyordu. Anketlere göre, başına eski Başbakan Konstantin Karamanlis’in yeğeni Konstantinos Karamanlis’in geçtiği Yeni Demokrasi partisi, ezeli rakibi, PASOK’tan en az 10 puan geride bırakmıştı.

Fakat Sosyalist parti de boş durmadı ve seçimlerine yeni bir liderle girme kararı aldı. Başbakan Kostas Simitis Parti Genel başkanlığından ayrıldı ve yerine Yunan politikasının ağır toplarından eski Başbakan Andreas Papandreou’nun oğlu George Papandreou geçti. Lider değişikliği hemen beklenen sonucu verdi ve taze kanla canlanan PASOK, Yeni Demokrasi'yle arasında puan farkını yarı yarıya azalttı.

Ancak yapılan anketlere göre PASOK, hala muhalefetteki muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi’nin gerisinde bulunuyor.

En son kamuoyu yoklamaları, Yunan seçmenlerin lider olarak Yorgo Papandreu tercih ettiğini ancak Yeni Demokrasi partisinin hala az bir farkla da olsa önde gittiğini gösteriyor.

To Vima gazetesi köşe yazarlarından Grigoris Nikolopulos, seçimi kimin kazanacağını tahmin edebilmenin imkansız olduğunu, Pazar gecesinin çok heyecanlı geçeceğini söylüyor.

Rum gazeteci, anketlerin seçimi Yeni Demokrasi partisinin kazanacağını gösterdiğini ancak PASOK’un sürpriz yapmasının da mümkün olduğunu söylüyor ve devamla şöyle diyor: 'Son seçimlerde, Yeni Demokrasi taraftarları akşama doğru sokaklara dökülmüş kazandıkları zaferi kutluyordu. Ancak gece saat 23:00’de sokaklarda zafer çığlıkları atanlar PASOK’lular oldu..'

Kamu oyu yoklamaları da Yunanlı seçmenlerin yüzde 20’sinin, hangi partiye oy vereceğini, oy kullanmadan önceki son saatlerde kararlaştıracağını gösteriyor.

Türkiye, Seçim Kampanyalarının Boy Hedefi Değil

Bu seçim kampanyasının eskilerinden önemli bir farkı, Türk düşmanlığının hiç gündeme getirilmemesi. İki parti de, Türkiye’yle ilişkilerin iyileştirilmesi ve askeri harcamaların azaltılmasından yana. Yine hem PASOK hem de Yeni Demokrasi partisi Türk azınlığın oylarını alabilmek için aday listelerinde Türklere de yer verdi.

Seçim kampanyasında iki partinin görüş birliğine vardığı bir diğer konu da bu yaz yapılacak olan Atina olimpiyatları. Oyunların başlamasına 5 ay kala, birçok tesis henüz tamamlanmış değil. Seçimi kazanacak ve iktidar olacak partiyi, bu büyük görevi kısa bir süre içinde tamamlamak gibi zor bir iş bekliyor.

XS
SM
MD
LG