Erişilebilirlik

Bağdat'ta Terör: 17 Ölü - 2004-03-18


Bağdat’ın merkezindeki beş katlı bir otel büyük bir patlama sonucu yıkılırken, en az 17 kişi öldü. Çöken binanın enkazından çok sayıda yaralı çıkartıldı.

Patlamanın etkisiyle yedi metre çapında ve 3,5 metre derinliğinde büyük bir krater oluşurken, çevredeki evlerde de yangın çıktığı haber veriliyor.

Amerikan 1. Zırhlı Tümeni’nden Albay Ralph Baker 450 kilo ağırlığındaki bombanın, Müslüman militanlar tarafından yerleştirilmiş olma ihtimalinin büyük olduğunu söyledi.

Başkan Yardımcısı Dick Cheney patlamadan dolayı “serseri ve katiller” olarak nitelediği çevreleri suçladı. Başkan Bush’a saldırıyla ilgili olarak geniş bilgi verildi.

Beyaz Saray, patlamanın Irak açısından önemli bir süreçte meydana geldiğini ancak metanetle karşılanacağını açıkladı.

Beyaz Saray sözcüsü Scott McClellan, saldırının sorumluları konusunda Bush yönetiminin elinde bilgi olmadığını söyledi.

"Bu, masum sivillere yönelik korkunç bir terör eylemidir. Kalbimizle ve dualarımızla kurbanların ve ailelerinin yanındayız. Irak ciddi bir sınavdan geçiyor. Hedefler çok büyük. Teröristler hedeflerin büyük olduğunu biliyor ancak kazanamayacaklar. Bu sınavı kararlılık ve metanetle aşacağız.”

Irak’ta demokrasinin kök salmaya başladığını söyleyen McClellan özgür ve barışçıl bir ülke yaratılması amacından geri dönülmeyeceğini belirterek, bunun teröre büyük bir darbe olacağını vurguladı. McClellan, saldırının Bush yönetimini, Irak’ta ilerlemeler sağlamaktan vazgeçiremeyeceğini söyledi.

Irak Yönetim Konseyi sözcülerinden Hamid El Kifai, dün akşamki saldırıdan El Kaide'yi sorumlu tuttu ve Irak'ın 'insanlık düşmanları'na karşı dış desteğe ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Amerika öncülüğündeki koalisyon kuvvetleri, ülkeye askeri harekatın başlamasının birinci yıldönümü dolayısıyla üst düzey alarmda tutuluyor.

Saddam Hüseyin rejimine karşı askeri harekat 20 Mart günü sabaha karşı başlamıştı.

XS
SM
MD
LG