Erişilebilirlik

ABD: 'Irak'ta İstikrar Sağlanıncaya Kadar Kalacağız' - 2004-04-30


Irak’ta iktidarın 30 Haziran’da Iraklılara devredileceğini tekrarlayan Amerikalı üst düzey yetkililer, bununla birlikte Amerika’nın istikrar sağlanıncaya kadar Irak’ta kalacağını vurguladı.

Ayrıntıları Amerika’nın Sesi muhabiri Dan Robinson Kongre binasından bildiriyor.

Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Armitage Temsilciler Meclisi Dış Operasyonlar alt komitesinde Irak’taki durumla ilgili açıklamalar yaptı.

Cumhuriyetçi Partili Komite Başkanı Jim Kolbe’nin Irak’ta 30 Haziran sonrasında Amerika’nın oynayacağı rolle ilgili sorusunu cevaplandıran Wolfowitz geçiş sürecinin önemine değindi.

Wolfowitz şöyle konuştu:

"Iraklıların, Irak halkının büyük bir kısmını oluşturan insanların, Saddam Hüseyin’i sevmeyen, teröristler tarafından veya eski Saddam yanlıları tarafında yönetilmek istemeyen insanların, bizimle ilgili olarak olumlu bir tablo görmelerini sağlamamız, General Abizaid’in ifadesiyle rızalarını almamız gerekiyor. Bu olumlu tablonun sürmesi çok önemli, bunun için de onlara ülkelerini geri alacaklarının ve kendilerinin yöneteceğinin güvencesini vermeliyiz.”

Kolbe ise bu konuda kaygıları olduğu belirtti:

"Bence bu bir çoğumuz için bir endişe kaynağı. Son kamuoyu yoklamasına bakıyorum, Irak’ta yapılan kamuoyu yoklamasına bakıyorum, bizi kurtarıcı olarak gören Iraklıların sayısında büyük bir düşüş var. Bizi işgalci olarak görenlerin oranı şu anda yüzde 71. Dolayısıyla bu olumlu tablodan bahsetmek biraz zor değil mi?”

Dışişleri Bakan Yardımcısı Armitage ise, Amerika’nın rolünün devam edeceğini belirtti ve egemenlik konusundaki soruya cevap verdi.

"Birleşmiş Milletler temsilcisi Brahimi’nin oluşturacağı hükümet, geçici hükümet uzun vadeli kararlarla ilgilenmemeli, bu tür konular demokratik bir şekilde seçilmiş bir hükümet tarafından ele alınmalı. Bu nedenle kurulacak hükümet egemen olacak ama bazı sınırlamalar da olacak.”

Dış Operasyonlar Komitesi, Afganistan’ın yanı sıra Irak’a ayrılan paranın da önemli bir kısmı üzerinde yargı yetkisine sahip. Irak için harcanacak parayı 2005 mali bütçesine dahil etmeyen Bush yönetimi, Irak’taki operasyonlarla ilgili olarak Kongre’den de henüz ek bir bütçe talebinde bulunmadı.

Cumhuriyetçiler, istenen rakamın Kasım ayındaki başkanlık seçiminden önce açıklanması durumunda Demokrat Parti’den gelebilecek eleştirileri göğüsleyebilmek ve Irak’la ilgili bir talebin mümkün olduğunca az sorun yaratarak kabul edilmesini sağlamak için hazırlık yapıyor.

XS
SM
MD
LG