Erişilebilirlik

İsrail Aracına Saldırıda Altı Asker Öldü - 2004-05-11


Gazze’de düzenlenen bir bombalı saldırıda en az altı İsrail askerinin öldüğü bildirildi

Arap televizyonları tarafından yapılan duyuruda, yol kenarına yerleştirilmiş bir mayının patlaması sonucu İsrail’e ait zırhlı askeri aracın hasar gördüğü bildirildi.

Saldırıyı Hamas üstlenirken, örgüt askerlerin ölü ve yaralıları araçtan çıkardığını gösteren video görüntülere sahip olduğunu öne sürdü.

Patlamanın hemen ardından İsrail ordusu habere sansür uygularken, ilerleyen saatlerde Başbakan Ariel Şaron'un kabinesini acil toplantıya çağırdığı bildirildi.

Saldırı, İsrail ordusunun Gazze’de düzenlediği bir operasyon sırasında düzenlendi. Operasyon sırasında da dört Filistinlinin öldüğü ve 70'inin ise yaralandığı belirtildi.

Bu arada Filistin Yönetimi, yerel seçim düzenleme kararı aldı. Buna göre ilk seçimlerin Ağustos ayında Batı Şeria’nın Eriha kentinde, daha sonra da Gazze’deki belediyelerde düzenlenmesi planlanıyor.

Filistin Başbakanı Ahmet Kureya, parlamento ve devlet başkanlığı seçimlerininse, İsrail’in Filistin topraklarından çekilmesinin ardından düzenleneceğini söyledi. Kureya’nın gelecek hafta Berlin’de Amerikan Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice’la bir araya gelmesi bekleniyor.

XS
SM
MD
LG