Erişilebilirlik

AIDS Gençleri Öldürüyor - 2004-05-12


Dünya Sağlık Örgütü AIDS’in 15-19 yaş grubunda en büyük ölüm sebebi haline geldiğini açıkladı. Bu hastalıktan şimdiye kadar 20 milyon kişi öldü. Sayıları 34 ile 46 milyon kişinin de, sonunda bu hastalığa yol açan HIV virüsüyle yaşadığı tahmin ediliyor. Sadece geçen yıl 3 milyon insan bu hastalıktan öldü, beş milyon kişi de, HIV virüsü belirlendi. HIV virüsü en çok, kadınla erkek arasındaki cinsel ilişkiyle bulaşıyor. HIV virüsünü kapma ile AIDS hastalığının başlaması arasında 9 ila 11 yıllık bir zaman süresi bulunuyor.

Doğu Avrupa ülkeleri ile Orta Asya ülkeleri bu hastalığın en hızlı yayıldığı bölgeler arasında yer alıyor. Bu ülkelerde hastalığın, özellikle damardan iğne yoluyla uyuşturucu kullanımı ve ikinci olarak da genç insanlar arasındaki korunmasız cinsel ilişkiyle bulaştığı belirlendi.

Dünya Sağlık Örgütü, kalkınmakta olan ülkelerde altı milyon kişinin tedaviye muhtaç olduğu halde bunlardan sadece 400 bininin tedavi gördüğünü açıkladı. Örgüt’ün bu açığı kapatabilmek için dünya çapında başlattığı kampanyanın fonu çeşitli kaynaklardan sağlanıyor. AIDS, Sıtma ve Verem’le Mücadele Dünya Fonu’nun Başkanı Doktor Richard Faecham mücadelenin maddi kaynağının artık bir sorun olmadığını belirtiyor:

“Büyük miktarlarda finansman artık var. Ayrıca ilaçların fiyatı da engelleyici bir unsur olmaktan çıktı. Global Fon, Clintor Fon’u ile Dünya sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler AIDS bölümünün ortak çabaları sonucu ilaç fiyatları düştü. Şimdi artık AIDS hastaları için gereken ilacın yıllık tutarı 150 Dolar civarında. Birkaç yıl öncesine kıyasla, AIDS ilaçlarının fiyatında muazzam bir düşüş oldu.”

Buna karşılık tüm beklentilerin aksine, AIDS için aşı henüz geliştirilemedi. Birleşmiş Milletler AIDS’le Mücadele programının başkanı Doktor Peter Piot aşı çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi:

“Şu anda HIV’ye karşı etkili bir aşı yok. Çeşitli aşılardan birinin insanlarda etkili olacağını düşünmüştük, ancak bu beklenti gerçekleşemedi. Şu anda Tayland’da koruyucu nitelikte bir aşının denemesi yapılıyor, fakat bunun da etkili olmasını beklemiyoruz. O halde durum nedir? HIV’ye karşı aşı geliştirme çalışmalarına, on yıl öncesine göre daha fazla yatırım yapılması, olumlu bir gelişmedir. Adını, Microsoft’un kurucusu Bill Gates’den alan Gates Fonu ve Uluslararası Aşı Geliştirme Kuruluşu, HIV aşısı geliştirme çalışmalarına büyük destek veriyor. Fakat ne yazık ki, tahminde bulunmak son derece tehlikeli.”

Bu yetkili de, aşı geliştirme süresinin en az iki yıl olduğunu, fakat bu sürenin 20 yıla kadar çıkabileceğini söylüyor.

XS
SM
MD
LG