Erişilebilirlik

Irak Başkanlık Seçimlerine de Damgasını Vuruyor - 2004-05-13


Irak konusu, Amerikan başkanlık seçimi kampanyasına da damgasını vuruyor. Siyasi yorumcular Kasım ayında yapılacak seçimlerin gündeminde, ekonomi ve Irak savaşının ilk sıralarda yer alacağını vurguluyorlar.

Irak’taki tutuklulara kötü muamele skandali sadece Kongre salonlarında değil, başkanlık seçimi tartışmalarında da ilk sırada yer alıyor.. MCNBC’nin “Imus in the Morning” programına katılan Demokrat Partibaşkan adayı Massachusetts Senatörü John Kerry, bu skandalın Amerika’nın Irak’ta yaptığı her şeyi baltaladığını söyledi.

"Bu skandal, askerlerimizi daha büyük bir riske soktu. Teröristler için, yeni destekçiler bulmada inanılmaz kuvvette bir araç haline geldi. Teröre karşı daha etkili bir savaş yürütebileceğimi düşünüyorum. Diğer ülkeleri de masaya çekebileceğime inanıyorum.”

Cezaevindeki kötü muamele ile ilgili kapsamlı bir soruşturma vaadinde bulunan Başkan Bush ise, suçluların adalet önüne çıkarılacağını vurguladı. Ancak kamuoyunun Irak’taki durumdan duyduğu endişe, genç bir Amerikalı işadamının cezaevindeki kötü muamelenin intikamını aldıklarını söyleyen teröristler tarafından, kafası kesilerek öldürülmesiyle daha da arttı. Başkan Bush Nicholas Berg’ün öldürülmesini kınadı.

"Amaçları, bizim irademizi sarsmak. Amaçları, güvenimizi zedelemek. Ancak bu yaptıklarıyla, dünyanın umutsuz bölgelerinin açık toplumlara, barışçı toplumlara ne kadar çok ihtiyaç duyduğunu hatırlatıyorlar. Ve biz bu görevi tamamlayacağız. Görevimizi yerine getireceğiz.”

Kamuoyu araştırmaları, seçime altı ay kala, Irak’taki durumun başkana verilen desteğin azalmasına neden olduğunu gösteriyor. Ancak, aynı araştırmalar, seçmenlerin önemli bir kısmının Bush’un yerini Senatör Kerry’nin alması konusunda da fazla istekli olmadığını ortaya koyuyor.

Washington’daki American Enterprise Enstitüsü’nün siyasi yorumcularından William Schneider kamuoyu yoklamalarını şöyle yorumluyor:

"Amerikalıların, Bush’la ilgili ciddi soruları var. Bush’a verilen yüzde 49’luk destek, yeniden seçilme ihtimalini ciddi ölçüde riske sokuyor. Ancak Amerikalılar, henüz Kerry’yi bağırlarına basmaya hazır değiller. Başkan Bush, Kerry hakkında soru işaretleri uyandırmayı başardı.”

Bu soru işaretlerinin doğmasındaki en büyük etkenlerden biri de, John Kerry’nin ulusal güvenlik konusundaki sicilini sorgulayan 60 milyon dolarlık televizyon reklam kampanyasıydı.Buna karşılık, Kerry yandaşları da, seçmenlere John Kerry’yi şahsi ve siyasi yönleriyle tanıtmayı amaçlayan başka bir reklam kampanyası başlattı.

Bu hafta, Başkan Bush konuşmalarında eğitim konusunu öne çıkarırken Senatör Kerry sağlık konusuna ağırlık verdi. Ancak Irak’ta yaşananlar, başkanlık kampanyasını da büyük ölçüde etkiledi. Kamuoyu yoklaması uzmanı Karlyn Bowman, mevcut durumda, Amerikalıların çoğunluğunun Irak’taki görevin tamamlanmasını istediği yorumunda bulunuyor.

Bowman şunları diyor:

"Şu anda insanlar ne savaşı kazandığımıza inanıyor, ne savaşı kazanmak için yapılması gerekenleri yapmaya istekli olduğumuza inanıyor, ne de savaşı kaybettiğimize inanıyor. Ancak, bu işi bırakıp gitmeye de hazır olmadıkları açık. Çok tedirginler.”

Ancak Bowman, kamuoyunun, Başkan Bush’la Senatör Kerry arasında kıran kırana geçen başkanlık yarışında belirleyici faktör olan Irak’la ilgili düşüncesinin, gelişmelere bağlı olarak değişebileceğinin de altını çiziyor.

XS
SM
MD
LG