Erişilebilirlik

Bush Irak Planını Pazartesi Günü Açıklayacak - 2004-05-22


Başkan Bush Pazartesi günü Irak konusunda izleyeceği stratejiyi anlatacağı bir konuşma yapacak. Bush’un, Irak’ta egemenliğin geçici bir hükümete devrine altı hafta kala yapacağı konuşma, bu açıdan büyük önem taşıyor.

Başkan Bush, Irak ile ilgili planını açıklayacağı konuşmayı Pennsylvania’daki Amerikan Kara Harp Okulunda yapacak.

Beyaz Saray sözcüsü Trent Duffy, Bush yönetiminin Irak’ta önemli bir aşamaya girmek üzere olduğunu söyledi.

Sözcü, Bush’un konuşmasında yönetim devri, güvenlik, diplomatik cephedeki girişimler ve Irak’ın demokrasi yolunda ilerlemesini sağlayacak yeniden inşa çalışmaları gibi bir çok konu üzerinde duracağını belirtti.

Başkan konuşmayı, akşam yerel saatle 20:00'de yapacak. Ama Beyaz Saray, büyük Amerikan televizyon kanallarından normal yayınlarını kesip konuşmayı canlı yayınlamalarını istemedi. Konuşmayı Amerikan ve dünya seyircisine kablolu televizyon kanallarının ulaştırması bekleniyor.

Başkan Bush dün Louisiana Eyalet Üniversitesinde mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada Amerikalıların saldırılardan yılmayacağını belirtti. Başkan şöyle konuştu:

"Amerika’nın irade ve karakterinin sınandığı tarihi günler yaşıyoruz. Bir çok yıkıcı niyeti ve tek bir ana hedefi olan düşmanlarla savaş halindeyiz. Amerika’yı zayıflık ve korku içinde dünyadan çekilmeye zorlayarak nefrete dayalı ideolojilerini yaymak istiyorlar. Eğer bu ülke bir taahütte bulunursa, onu mutlaka yerine getirir."

Bush, Irak’ta geri adım atılmayacağını yeniden vurguladı, ancak halktan gördüğü desteğin düşmesine yol açan Irak’taki son şiddet olayları ya da cezaevi skandalıyla ilgili gelişmelere değinmedi. Irak’ta tüm Orta doğu için örnek oluşturacak bir demokratik rejim kurma fırsatı olduğunu tekrarlayan Bush, bunun teröristlere darbe indireceğini ve Amerika ile dünyayı daha güvenli hale getireceğini söyledi.

Bush’un Pazartesi akşamı ve önümüzdeki haftalarda yapacağı konuşmalarda Irak’ta yönetim devrinin ayrıntılarını açıklaması bekleniyor.

Halen BM’de Amerika ve İngiltere, Bağdat’ta kurulacak geçici hükümete uluslararası destek sağlayacak yeni bir karar tasarısı çıkartmaya çalışıyor.

XS
SM
MD
LG